Pracownicy Sapa Polska liczą na „Solidarność”

Pracownicy sosnowieckiej spółki Sapa Polska zrzeszyli się w NSZZ „Solidarność”. Na początku października zasięgiem swojego działania objęła ich międzyzakładowa organizacja związkowa działająca w firmie Plastic Components and Modules Poland. Na starcie mogą więc liczyć na fachową wiedzę i wsparcie liderów tej organizacji.

Do tej pory w Sapa Polska nie było żadnego związku zawodowego. O pomoc w jego założeniu pracownicy firmy zwrócili się właśnie do związkowców z Plastic Components and Modules Poland. – Doszliśmy do wniosku, że lepiej będzie jak przyłączymy ich do siebie i będziemy reprezentować przed pracodawcą. My już mamy za sobą pewne doświadczenia, a oni wszystkiego musieliby się uczyć od początku. Tak właśnie działa „Solidarność”, więksi pomagają mniejszym – mówi Agnieszka Marcińska, przewodnicząca związku w Plastic Components and Modules Poland.

Pracownicy Sapa Polska z „Solidarnością” wiążą ogromne nadzieje. Z pomocą związku chcieliby doprowadzić do podwyżek płac i poprawy warunków pracy. Ważną kwestią jest dla nich także rozszerzenie świadczeń socjalnych. – Z informacji, które nam przekazali, wynika, że dostają tylko 200 zł na podręczniki dla dzieci i paczkę na Boże Narodzenie. Brakuje chociażby premii świątecznych czy wczasów pod gruszą – mówi Agnieszka Marcińska. Jak informuje, pierwsze spotkania z pracodawcą związkowcy mają już za sobą i liczą na to, że współpraca dobrze się ułoży.

Sapa Polska rozpoczęła działalność w 2016 roku. Spółka należy do włoskiego koncernu Sapa, zajmującego się produkcją elementów z tworzyw sztucznych do samochodów. W Sosnowcu zatrudnia ok. 150 pracowników.

Z kolei międzyzakładowa organizacja związkowa, którą kieruje Agnieszka Marcińska, do tej pory obejmowała dwie spółki produkujące plastikowe komponenty do samochodów: Plastic Components and Modules Poland oraz Plastic Components Fuel Systems Poland. Obydwie firmy zlokalizowane są w Sosnowcu. Łącznie zatrudniają ok. 740 pracowników. – Teraz mamy w MOZ trzy spółki, w których pracuje blisko 900 osób, to z pewnością duże wyzwanie, ale na pewno sobie poradzimy – mówi przewodnicząca.

Agnieszka Konieczny
źródlo foto: pixabay.com/CC0