Solidar Śląsko Dąbrow

Pracownicy Poczty Polskiej zapowiadają pikietę w Warszawie

10 maja o północy w Poczcie Polskiej zakończyła się akcja „Żółta kartka dla Zarządu”. Pracownicy zdjęli żółte kamizelki, ale w dalszym ciągu będą nosić przypięte do swoich ubrań znaczki z napisem: „Żądamy podwyżek wynagrodzeń”. Rozpoczęli też przygotowania do demonstracji w Warszawie.

– W akcji wzięło udział ponad 3/4 pracowników Poczty Polskiej. Żółte kamizelki założyli listonosze, pracownicy okienek pocztowych i administracji. Protestujących przybywało każdego dnia. Pracownicy pokazali, że chcą walczyć o swoje wynagrodzenia  – mówi Danuta Dyszy, przewodnicząca Organizacji Podzakładowej NSZZ Solidarność Pracowników Poczty Polskiej w Chorzowie.

W naszym regionie do akcji przyłączyli się pracownicy placówek PP m.in. w Chorzowie, Bytomiu, Zabrzu, Katowicach, Piekarach Śląskich, Tarnowskich Górach i Rudzie Śląskiej. Protestowali także pracownicy Centrum Obsługi Finansowej w Bytomiu i w Będzinie oraz zdecydowana większość osób zatrudnionych w Węźle Ekspedecyjno-Rozdzielczym w Zabrzu.

Akcja „Żółta kartka dla Zarządu” rozpoczęła się 6 maja. Jej inicjatorem była Organizacja Międzyzakładowa NSZZ Solidarność Pracowników Poczty Polskiej. Solidarność działająca w PP domaga się podwyższenia wynagrodzeń zasadniczych wszyskich pracowników o 500 zł brutto. Przedstawiciele „S” podkreślają, że zarobki w PP są zbyt niskie i nieadekwatne do ciężkiej pracy. Listonosze, którzy rozpoczynają pracę dostają mniej niż 2 tys. zł na rękę. Pracownicy okienek pocztowych zarabiają niewiele więcej. Problemem są także plany sprzedażowe nakładane na pracowników. Listonosze i pracownicy okienek oprócz wykonywania swoich obowiązków muszą namawiać klientów do założenia konta czy kupienia polisy ubezpieczeniowej.

17 kwietnia Solidarność wszczęła spór zbiorowy z pracodawcą. Jedyne, jak do tej pory rokowania w ramach sporu zbiorowego między stroną związkową i pracodawcą odbyły się 30 kwietnia, ale nie przyniosły porozumienia.  – Czekamy na takie propozycje płacowe ze strony zarządu Poczty Polskiej, które będą satysfakcjonujące dla pracowników – podkreśla Dyszy.

Kolejna tura rokowań między stroną związkową i pracodawcą odbędzie 16 maja. Tego samego dnia odbędzie się także posiedzenie władz Organizacji Międzyzakładowej NSZZ Solidarność Pracowników Poczty Polskiej, podczas którego zapadną decyzje dotyczące dalszych działań związku.

aga

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *