Solidar Śląsko Dąbrow

Pracownicy PKP Cargo opowiedzieli się za strajkiem

96 proc. pracowników z zakładów PKP Cargo w całej Polsce, którzy wzięli udział w referendum strajkowym, opowiedziało się za rozpoczęciem ogólnopolskiej akcji protestacyjnej w spółce. Frekwencja w głosowaniu wyniosła 57 proc.

Referendum w zakładach PKP Cargo trwało od 4 do 21 sierpnia. W tym czasie związkowcy musieli dotrzeć z urnami do głosowania na wszystkie kolejowe posterunki. W referendum pracownicy odpowiadali na pytanie: „Czy jesteś za strajkiem, jeżeli zarząd firmy nie przyzna podwyżki po 250 zł netto?”.  Na „tak” odpowiedziało aż 96 proc. z nich.

– Wynik głosowań świadczy o tym, że „ciśnienie” wśród ludzi jest bardzo wysokie. Opowiadając się za strajkiem, wyraźnie pokazali, że za znacznie zwiększony zakres obowiązków służbowych należą im się godne zarobki, a nie jałmużna oferowana przez zarząd spółki. Od początku roku aż 4,5 tys. pracowników PKP Cargo musiało pożegnać się z robotą na zasadzie tzw. dobrowolnych odejść. Teraz braki osobowe kierownictwo firmy łata tymi ludźmi, którzy pozostali. Dla pracodawcy najlepszym rozwiązaniem byłoby, gdyby nie musiał za to płacić – komentuje Henryk Grymel, przewodniczący kolejarskiej Solidarności.

Grymel zapowiada, że o terminie ewentualnej akcji strajkowej zdecyduje w najbliższych dniach Komitet Protestacyjno-Strajkowy z PKP Cargo.

Referendum strajkowe w PKP Cargo to skutek fiaska mediacji płacowych, do którego doszło 30 lipca w Warszawie. Mediacje prowadzone były w ramach rozpoczętego w lutym przez związki zawodowe z PKP Cargo sporu zbiorowego na tle płacowym. Jego powodem był brak woli pracodawcy do rozmów na temat podwyżki płac, zagwarantowanej co roku w pakiecie gwarancji pracowniczych. Dopiero, gdy spór osiągnął fazę mediacji, zarząd PKP Cargo najpierw zaproponował podwyżkę płac o 45 zł netto dla każdego pracownika, a następnie podniósł tę kwotę do 110 zł netto. W odpowiedzi działające w spółce związki zawodowe zawiązały Komitet Protestacyjno-Strajkowy i zdecydowały o przeprowadzeniu referendum  wśród wszystkich pracowników PKP Cargo.

W zakładach spółki PKP Cargo w całej Polsce zatrudnionych jest blisko 18 tys. pracowników.

bea
źródło foto:commons.wikimedia.org/MOs810

 

Dodaj komentarz