Solidar Śląsko Dąbrow

Pracownicy kolejnych jednostek samorządowych z Rybnika upominają się o podwyżki

„Solidarność” domaga się podwyższenia wynagrodzeń zasadniczych pracowników zatrudnionych w rybnickich instytucjach podległych władzom miasta o kwotę wynoszącą 700 zł brutto. 14 października pismo w tej sprawie otrzymał dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Kilka dni wcześniej, 9 października podobny dokument trafił na biurko dyrektora Ośrodka Pomocy Społecznej. We wrześniu o wzrost płac „S” wystapiła w 4 innych jednostkach miejskich.
 
Pisma zostały złożone w trybie sporu zbiorowego. Batalia o podwyżki w instytucjach podległych rybnickiemu samorządowi trwa od wielu miesięcy. Rozmowy w tej sprawie z pracodawcami i z władzami miasta „Solidarność” prowadziła od początku roku. W kwietniu przed Urzędem Miejskim zorganizowana została pikieta, w której wzięło udział kilkuset pracowników instytucji miejskich. Ostatecznie podwyżki zostały przyznane, ale wyniosły średnio 200 zł brutto na etat, co nie zadowoliło pracowników. Jak informuje Mirella Marek, przewodnicząca „S” w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Rybniku, do podniesienia wynagrodzeń zobowiązały dyrektorów jednostek władze miasta, ale nie przekazały srodków na ten cel. – Żeby zrealizować podwyżki, pracodawcy musieli szukać oszczędności w budżetach na 2019 rok. W efekcie zostaliśmy pozbawieni innych świadczeń, np. nagrody rocznej, a ten niewielki wzrost wynagrodzeń nie wpłynął w znaczący sposób na poprawę naszej sytuacji. Nasze zarobki w dalszym ciągu są niskie – mówi Mirella Marek.
 
16 września pisma dotyczące podwyższenia płac zasadniczych wszystkich pracowników o 700 zł brutto organizacje NSZZ „Solidarność” przekazały dyrektorom: Zarządu Zieleni Miejskiej, Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej, Miejskiego Domu Pomocy Społecznej oraz Rybnickich Służb Komunalnych. 
 
W sumie w instytucjach, w których „S” upomina się o podwyżki wynagrodzeń, zatrudnionych jest ok. 900 osób.
 
aga
źródło foto:pixabay.com/CC0
 

Dodaj komentarz