Solidar Śląsko Dąbrow

Pracownicy katowickiego sanepidu zrzeszyli się w „Solidarności”

Do „Solidarności”, która powstała w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach na starcie zapisało się 49 osób, czyli blisko połowa spośród wszystkich pracowników zatrudnionych w tej placówce. – Ludzie mają już dość sposobu, w jaki jesteśmy traktowani. Zarobki w inspekcji sanitarnej od lat są bardzo niskie, nieadekwatne do naszej pracy i odpowiedzialności, jaka na nas spoczywa – mówi Katarzyna Ciara, przewodnicząca nowej organizacji 
 
Jak informuje, pracownicy sanepidów zarabiają miesięcznie w granicach 2 tys. zł na rękę, a  podwyżki, jakie dostają nie wpływają w znaczący sposób na poprawę ich sytuacji. – W tym roku było to średnio 160 zł brutto na etat. Inspekcja sanitarna od wielu lat jest niedofinansowana, cały czas zmniejszane są nakłady na bieżącą działalność, czasem brakuje pieniędzy nawet na artykuły biurowe – podkreśla przewodnicząca „Solidarności” w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach. 
 
Z powodu niskich wynagrodzeń wiele osób rezygnuje z pracy, ale wakaty nie są od razu zapełniane. Pracownicy, którzy zostają, mają więcej obowiązków, za co nie otrzymują dodatkowego wynagrodzenia.
 
Państwowa Inpekcja Sanitarna jest jednostką finansowaną z budżetu państwa, dlatego pracownicy katowickiej stacji mają świadomość, że znacznej części problemów tej grupy zawodowej nie da się rozwiązać na poziomie poszczególnych placówek. By mogło dojść do jakichkolwiek zmian, zatrudnieni w nich pracownicy muszą działać wspólnie. Katarzyna Ciara podkreśla, że jednym z argumentów, który brali pod uwagę wybierając organizację związkową, był fakt, że „S” działa w 14 innych stacjach sanitarnych w naszym regionie. W dodatku są one zrzeszone w Regionalnej Sekcji Pracowników Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych. – Wspólnie możemy wywierać nacisk na przedstawicieli resortu zdrowia, czy wojewodę i upominać się o poprawę naszych warunków pracy. W pojedynkę nic nie zrobimy – zaznacza Katarzyna Ciara. 
 
W Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach zatrudnionych jest ok. 120 osób.
 
aga
źródło foto:pixabay.com/CC0
 

Dodaj komentarz