Solidar Śląsko Dąbrow

Pracownicy Huty Pokój będą protestować

W piątek, 6 kwietnia o godz. 14.15 przed Hutą Pokój w Rudzie Śląskiej odbędzie się pikieta. Pracownicy zakładu domagają się podwyżek wynagrodzeń w wysokości 300 zł netto. W firmie od wielu miesięcy trwa spór zbiorowy.
 
Dotychczasowe negocjacje płacowe przedstawicieli organizacji związkowych działających w Hucie Pokój z pracodawcą zakończyły się fiaskiem. Kompromisu nie udało się wypracować także podczas rozmów z udziałem mediatora. – Mediacje zakończyły się spisaniem protokołu rozbieżności. Pracodawca przedstawił takie warunki, których strona związkowa nie mogła zaakceptować. W zamian za podwyżki chciał odebrać pracownikom m.in. nagrody jubileuszowe, odprawy emerytalne i nagrodę z okazji Dnia Hutnika. Gdybyśmy wyrazili na to zgodę, wówczas pracownicy nie odczuliby żadnych podwyżek. Ewentualny wzrost płac zrekompensowałby jedynie to, co pracodawca zamierzał im zabrać – podkreśla Joachim Kuchta, przewodniczący zakładowej Solidarności.
 
Związkowcy domagają się podwyżki w wysokości 300 zł netto dla tych osób, których zarobki są niższe od przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Chcą także, by wzrostem płac objęci zostali pracownicy spółek zależnych wchodzących w skład Huty Pokój Grupy Kapitałowej Węglokoks. Są to Euroserwis, Euroblacha i Eurokonstrukcje. – Wynagrodzenia większości pracowników huty i spółek są równe lub niewiele wyższe od płacy minimalnej – zaznacza Joachim Kuchta.
 
W dniach 9 – 11 kwietnia  w Hucie Pokój Grupie Kapitałowej Węglokoks przeprowadzone zostanie referendum strajkowe. – Jeżeli pracownicy odpowiedzą się za taką formą protestu, zorganizujemy strajk ostrzegawczy, a jeśli trzeba będzie, także strajk generalny – zapowiada przewodniczący zakładowej Solidarności.
 
Huta Pokój Grupa Kapitałowa Węglokos zajmuje się produkcją m.in. kształtowników, profili zimnowalcowanych i konstrukcji stalowych. Łącznie w hucie i spółkach zależnych zatrudnionych jest przeszło 900 osób.
 
aga
źródło foto:commons.wikipedia.org/CC BY-SA 4.0/MacQtosh
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *