Pracownicy Huty Pokój będą protestować przed siedzibą Węglokoksu

30 lipca o godz. 12.00 przed siedzibą Grupy Kapitałowej Węglokoks w Katowicach odbędzie się pikieta. Organizatorem akcji są związki zawodowe działające w należącej do Węglokoksu Hucie Pokój S.A. w Rudzie Śląskiej. W ten sposób związkowcy chcą zaprotestować przeciwko działaniom Grupy Kapitałowej, które w ich ocenie mogą doprowadzić do załamania produkcji w hucie i likwidacji kilkuset miejsc pracy.

– Węglokoks ogranicza zakup wsadu. Zapasów, jakie w tej chwili posiadamy, może nie wystarczyć nawet na dwa tygodnie. Co będzie dalej? Nie wiadomo, ale obawiamy się najgorszego – mówi Joachim Kuchta, przewodniczący Solidarności w Hucie Pokój.

Jak informuje, 24, 25 i 29 lipca przedstawiciele organizacji związkowych i zarządu huty spotykali się z reprezentantami Węglokoksu, ale nie udało się wypracować porozumienia. – Chcieliśmy, żeby zarząd zagwarantował, że wsad do produkcji zostanie zabezpieczony, ale takiego zapewnienia nie uzyskaliśmy – dodaje szef Solidarności w rudzkiej hucie.

W ocenie związkowców zagrożona jest także przyszłość spółki Huta Pokój Konstrukcje. W sumie w obu spółkach zatrudnionych jest blisko 800 osób.

aga