Solidar Śląsko Dąbrow

Pracownicy CMC Zawiercie za strajkiem

Głosowanie w CMC Zawiercie zakończyło akcję referendalną w zakładach hutniczych. Powoli dobiega też końca głosowanie w spółkach kolejowych. W Śląsko-Dąbrowskim Zakładzie PKP Cargo za strajkiem opowiedzieli się wszyscy pracownicy, którzy wzięli udział w referendum.

7 grudnia zakończyła się dwudniowa akcja referendalna w CMC Zawiercie. W głosowaniu wzięło udział 51,84 proc. pracowników uprawnionych do głosowania, czyli 1016 osób. Za strajkiem opowiedziało się 88,98 proc. z nich.

We wszystkich zakładach hutniczych i koksowniczych, w których referendum zostało przeprowadzone zdecydowana większość głosujących powiedziała: „Tak” dla solidarnościowego strajku generalnego w regionie.

Ze wstępnych szacunków wynika, że strajk poparli także kolejarze. W dwóch spółkach kolejowych, w których głosy zostały już policzone, za strajkiem opowiedzieli się wszyscy głosujący. Są to Śląsko-Dąbrowski Zakład PKP Cargo oraz PKP S.A. Oddział Gospodarowania Nieruchomościami. Frekwencja w tych firmach wyniosła 60 i 78 proc

– Wyniki głosowania we wszystkich spółkach kolejowych podane zostaną we wtorek 11 grudnia, ale już wiadomo, że referendum jest ważne, ponieważ frekwencja przekroczyła 50 proc. – informuje Stanisław Hrustek, przewodniczący Regionalnej Sekcji Kolejarzy NSZZ Solidarność.

Od 10 grudnia głosowania rozpoczną się w zakładach sektora metalowego i zbrojeniowego.

W poniedziałek 10 grudnia o godz. 11.00 w siedzibie śląsko-dąbrowskiej Solidarności w Katowicach odbędzie się konferencja prasowa Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego. W jej trakcie reprezentanci MKPS podsumują wyniki referendum w hutnictwie, koksownictwie i na kolei. Jednym z tematów spotkania będzie także zaplanowana na 17 grudnia wielotysięczna manifestacja w Katowicach oraz poszerzenie składu MKPS o kolejną organizację związkową.

Dodaj komentarz