Solidar Śląsko Dąbrow

Pracownicy BTS dostaną zaległą nagrodę

Po 1000 zł brutto zaległej nagrody z okazji Dnia Transportowca dostaną we wrześniu pracownicy spółki BTS, należącej do JSW Koks. Pod tym warunkiem 30 sierpnia związki zawodowe odstąpiły od decyzji o przeprowadzeniu strajku ostrzegawczego i zgodziły się na zawieszenie do października mediacji w sporze zbiorowym z zarządem spółki.
 
Jak informuje Zenon Fiuk, przewodniczący Solidarności w JSW Koks, porozumienie zawarte z pracodawcą to kompromis, bo realizuje tylko jedno z czterech żądań przedstawionych przez związki w ramach trwającego od 1 sierpnia sporu zbiorowego. Oprócz nagrody z okazji Dnia Transportowca związkowcy domagają się również wypłaty w spółce BTS zaległego bonusu z okazji Świąt Wielkanocnych oraz dodatkowego odpisu na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych, który w tym roku do tej pory nie został w zakładzie zrealizowany. Żądają też gwarancji wypłaty pracownikom BTS w grudniu nagrody z okazji świąt Bożego Narodzenia.   – Dopiero podczas drugiej tury mediacji zarząd zgodził się wypłacić jedną zaległą nagrodę. W przypadku kolejnego fiaska rozmów 4 września w spółce miał się odbyć strajk ostrzegawczy. Do 16 października pracodawca zobowiązał się przeprowadzić analizy finansowe, które będą podstawą do prowadzenia dalszych rozmów na temat wypłaty zaległych świadczeń. W tej sytuacji zgodziliśmy się na odroczenie mediacji – wyjaśnia Zenon Fiuk. 
 
Jak podkreśla, okolicznościowe świadczenia otrzymały w terminie wszystkie załogi JSW Koks, z wyjątkiem pracowników BTS – Ludzie mają prawo czuć się oszukani. Podkreślają, że pominięcie ich przy wypłacie tych bonusów to dyskryminacja płacowa. Zdajemy sobie sprawę z trudnej sytuacji finansowej JSW Koks, ale nie może być w niej podziału na pracowników „lepszych” i „gorszych” – podkreśla przewodniczący.   
 
Spółka BTS zatrudnia 250 pracowników. Świadczy na rzecz JSW Koks usługi m.in. transportowe i sprzątające.
 
bea
źródło foto:pixabay.com/CC0
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.