Pracownicy Amazona przekonują się do „Solidarności”

Organizacja „Solidarności” działająca w Amazonie jest coraz liczniejsza. Tylko w styczniu w magazynie w Sosnowcu do związku zapisało się ponad 30 osób. Pod koniec zeszłego roku w „S” zrzeszyli się pracownicy Amazona z Łodzi, a w najbliższych miesiącach komisja „Solidarności” powstanie także m.in. w magazynie w Świebodzinie.

– Mamy coraz więcej członków, mimo że prowadzenie działalności związkowej w Amazonie jest bardzo trudne. W czasie pracy ze względu na uwarunkowania organizacyjne firmy nie ma możliwości rozmawiania o związku. Z tego samego powodu podczas godzin związkowych działacz nie może swobodnie opuszczać pomieszczenia związkowego i również nie ma możliwości porozmawiania z pracownikami – mówi Beata Filipczyk, przewodnicząca „Solidarności” w Amazonie i w magazynie koncernu w Sosnowcu. Jak zaznacza, praca związkowa pochłania cały jej wolny czas. Telefony od pracowników odbiera po godzinach, a o problemach rozmawia z nimi podczas przerw obiadowych, czy w drodze do pracy. Żeby mieć lepszy kontakt z pracownikami nie przeszła na etat związkowy, mimo że mogłaby to zrobić.

Skuteczne działania związkowców
Te starania przynoszą efekty. Pracownicy Amazona zapisują się do „Solidarności”, bo zauważają zmiany zachodzące w firmie. Jak dodaje Oliwia Rak, skarbnik „S”, najlepszy dla związkowców był zeszły rok. Jednym z sukcesów „Solidarności” było doprowadzenie do zmian zasad naliczania miesięcznej premii. Zgodnie z nowymi regułami pracownik ma prawo maksymalnie do 15 proc. premii w miesiącu. Jej wysokość została uzależniona m.in. od absencji i zaangażowania w pracę. Premia nie będzie obniżana za skorzystanie z urlopu na żądanie, czy wyjście w czasie pracy do zakładowego medyka, tak jak to miało miejsce wcześniej. Wcześniej, teoretycznie łączna miesięczna premia również mogła wynieść 15 proc. Jednak ze względu na niejasne kryteria jej przyznawania osiągnięcie premii w takiej wysokości było mało realne.

W ciągu ostatniego roku związkowcom udało się także wywalczyć m.in. podwyższenie ekwiwalentu za pranie i ekwiwalentu za używanie odzieży roboczej w pracy. – Te sprawy ciągnęły się od 2015 roku i w końcu zostały rozwiązane – podkreśla Oliwia Rak. Efektem starań związkowców było także zmienienie zasad oceniania pracowników, dzięki czemu są one bardziej obiektywne. Pracownik ma także możliwość pisemnego zgłoszenia uwag do wystawionej mu oceny. Ponadto ocena pracownika, na jego wniosek, może zostać przeprowadzona w obecności przedstawiciela związku. – To bardzo ważne, bo wcześniej zdarzało się, że pracownik czuł się osaczony przez liderów, trudno mu się było swobodnie wypowiedzieć. Przedstawiciel związku może wziąć również udział w rozmowie dotyczącej np. zwolnienia pracownika czy ukarania go – dodaje Beata Filipczyk.

Kolejnym sukcesem związkowców było podwyższenie dodatku za pracę w okresie świątecznym, a także zwiększenie dopłaty do okularów. Dzięki staraniom „Solidarności” 24 i 31 grudnia są dniami wolnymi od pracy. Ponadto zmieniony został regulamin Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, w efekcie czego pracownicy otrzymują wyższe świadczenia.

Związek musi się rozwijać
W sosnowieckim Amazonie „Solidarność” powstała w 2019 roku i do grudnia zeszłego roku działała jako organizacja podzakładowa. Sytuacja się zmieniła pod koniec 2022 roku, kiedy organizacja zakładowa „S” została przeniesiona z Wrocławia do Sosnowca i zarejestrowana w Regionie Śląsko-Dąbrowskim. To oznacza, że teraz zasięgiem swojego działania obejmuje ona także pracowników pozostałych magazynów. Łącznie do związku należy już kilkaset osób, z czego przeszło 300 w Sosnowcu. Pod koniec zeszłego roku „S” powstała w magazynie w Łodzi, w najbliższych miesiącach komisje oddziałowe będą organizowane w Świebodzinie, Poznaniu i Szczecinie. – Tam już są członkowie „Solidarności”. Na razie zrzeszamy ich w Sosnowcu, ale stworzenie organizacji oddziałowych znacznie ułatwi nam działalność związkową, przepływ informacji i kontakt z pracownikami – wyjaśnia Beata Filipczyk. Na razie trwają przygotowanie do wyborów związkowych na kolejną kadencję.

aga