Powstał Sztab Protestacyjno-Strajkowy w PGG

Jeśli zaplanowana na 23 kwietnia kolejna runda  mediacji w Polskiej Grupie Górniczej nie zakończy się podpisaniem porozumienia płacowego, dwa dni później we wszystkich jednostkach organizacyjnych spółki przeprowadzony zostanie dwugodzinny strajk ostrzegawczy. 16 kwietnia związki zawodowe działające w PGG powołały Sztab Protestacyjno-Strajkowy.

Rozpoczęcie przygotowań do strajku ostrzegawczego jest reakcją przedstawicieli górniczych central związkowych na niepowodzenie dotychczasowych mediacji. Ostatnie spotkanie negocjacyjne odbyło się w piątek 13 kwietnia. – Podczas tych mediacji zaproponowaliśmy daleko idące ustępstwa. Tymczasem zarząd PGG okopał się na swoich pozycjach i nie chciał rozmawiać o naszych propozycjach. Jeżeli mediacje ostatniej szansy 23 kwietnia również zakończą się fiaskiem, dzień później przeprowadzimy masówki informacyjne dla załóg, a 25 kwietnia zorganizowany zostanie dwugodzinny strajk ostrzegawczy – powiedział Bogusław Hutek, przewodniczący Solidarności w PGG po spotkaniu central związkowych działających w spółce, które odbyło się 16 kwietnia w Katowicach.

Jak podkreśla Hutek, dotychczasowa postawa zarządu PGG jest niezrozumiała dla strony społecznej. Związkowcy zawnioskowali, aby w kolejnych mediacjach uczestniczył  przedstawiciel resortu energii.  – Zarząd nie chce rozmawiać o żadnej propozycji poza swoją. Być może nie dostał do tego odpowiednich pełnomocnictw. Nie przedstawiono nam również wyników PGG za I kwartał, o które wnioskowaliśmy podczas poprzedniej tury rozmów. Liczymy jednak, że 23 kwietnia dojdzie do konstruktywnych rozmów i podpisania porozumienia – zaznacza przewodniczący.

Spór zbiorowy na tle płacowym pomiędzy centralami związkowymi a zarządem PGG rozpoczął się 14 marca.

łk
źródło foto:materiały prasowe PGG