Solidar Śląsko Dąbrow

Powrót do punktu wyjścia

Negocjacje w sprawie gwarancji pracowniczych i socjalnych w Jastrzębskiej Spółce Węglowej wróciły do punktu wyjścia. – Podczas wtorkowej rundy negocjacji udało nam się uzgodnić 5 z 8 paragrafów porozumienia i wydawało się, że kompromis jest bliski. Jednak dziś zarząd JSW przedstawił zupełnie inny projekt porozumienia i dyskusja się skończyła. Uważam takie postępowanie zarządu za skrajnie nieodpowiedzialne. To działanie na szkodę pracowników JSW. To granie na nastrojach załogi – mówi szef Solidarności w JSW Sławomir Kozłowski.

– Mam wrażenie, że chyba tylko stronie społecznej zależy na tym, aby uspokoić nastroje wśród załogi JSW i dojść do kompromisu. Natomiast zarząd spółki oraz resorty skarbu i gospodarki prowadzą ze sobą jakieś dziwne gry, zdając się ignorować zagrożenie wybuchem naprawdę ostrego konfliktu w jastrzębskiej spółce – dodaje Dominik Kolorz, szef Śląsko-Dąbrowskiej Solidarności.

W związku z brakiem porozumienia w sprawach gwarancji pracowniczych i socjalnych tę rundę negocjacji poświęcono projektowi zmian w statucie JSW, który przedstawiła wiceminister gospodarki Joanna Strzelec-Łobodzińska. W czwartek odbędzie się kolejna runda rozmów, tym razem z udziałem nieobecnego dziś  wiceministra skarbuKrzysztofa Walenczaka, który ma przedstawić prospekt emisyjny JSW.

– To raczej będzie spotkanie informacyjne. Mamy nadzieję się dowiedzieć wreszcie oficjalnie, w jaki sposób resort skarbu planuje prywatyzować JSW i w jaki sposób zamierza to przedstawić inwestorom – mówi Roman Brudziński, wiceszef Solidarności w JSW.

Strona społeczna jeszcze raz podkreśliła, że podpisanie porozumienia kończącego konflikt nie będzie możliwe, jeśli nie zostaną uzgodnione równocześnie wszystkie kwestie dotyczące obecnej sytuacji płacowo-socjalnej w spółce oraz kwestie dotyczące ewentualnego debiutu giełdowego JSW wraz z gwarancjami pracowniczymi i socjalnymi oraz właścicielskimi związanymi z tym upublicznieniem.

Według planów resortu skarbu Jastrzębska Spółka Węglowa ma zadebiutować na giełdzie 30 czerwca. Strona społeczna nie zgadza się na upublicznienie spółki na zasadach proponowanych przez resort.

Wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak nie wykluczył w ubiegłym tygodniu, że harmonogram upublicznienia JSW może zostać zmieniony, jeżeli nie będzie porozumienia ze stroną społeczną. Natomiast premier Donald Tusk zapowiedział, że rząd bez względu na zgodę strony społecznej czy jej brak rozpocznie prywatyzację JSW.
 

Dodaj komentarz