Solidar Śląsko Dąbrow

Postojowe w Fiat Auto Poland

W tyskiej fabryce Fiata rozpoczęła się kolejna w tym roku przerwa w pracy. Postojowe potrwa do końca września. – Ten postój był zaplanowany na początku roku, ale uważamy, że nie jest konieczny. Naszym zdaniem produkcja utrzymuje się na poziomie z listopada 2011 roku. W ubiegłym tygodniu pracownicy mieli bardzo dużo pracy i trudno im było wykonać narzucone normy. Skarżyli się, że muszą wykonywać zbyt wiele operacji – mówi Wanda Stróżyk, przewodnicząca Solidarności w Fiat Auto Poland. Przypomina, że w od czerwca w fabryce trwają zwolnienia. Każdego miesiąca z pracy odchodzą minimum 34 osoby. – Przy tym poziomie zamówień  i zmniejszającej się liczbie pracowników produkcja powinna być prowadzona normalnie – dodaje Stróżyk.

– Warto byłoby skonfrontować wielkość produkcji z liczbą zatrudnionych pracowników i zastanowić się nad zasadnością tego postoju – mówi Arkadiusz Malatyński, przewodniczący Regionalnej Sekcji Przemysłu Motoryzacyjnego NSZZ Solidarność. Jego zdaniem, wprowadzając tego typu rozwiązania, pracodawcy próbują wykorzystywać kryzys oraz atmosferę strachu i wywierają presję na pracowników. – W rzeczywistości pracownicy pracują więcej, przykładem może być właśnie fabryka Fiata, w której wielkość produkcji nie spada, a co miesiąc zwalniane są kolejne osoby – dodaje.

Za dni postojowe pracownicy spółki otrzymują 83 proc. wynagrodzenia. Może się jednak okazać, że wrześniowa przerwa w pracy nie będzie ostatnią w tyskiej fabryce. Kolejne postoje planowane są na przełom października i listopada oraz na koniec grudnia.
 

Dodaj komentarz