Solidar Śląsko Dąbrow

Porozumienie w Roca Polska. Od stycznia podwyżki płac

W styczniu przyszłego roku wynagrodzenia w gliwickiej firmie Roca Polska wzrosną średnio o ponad 700 zł brutto. Podwyżkę wynegocjowała działająca w spółce „Solidarność”. Podczas rozmów liderzy związku mogli liczyć na mocne wsparcie załogi.

Porozumienie w sprawie podwyżek przedstawiciele „S” i zarządu firmy podpisali 8 grudnia. – Jest to największa podwyżka, jaką kiedykolwiek udało nam się wynegocjować. Nasze postulaty zostały spełnione – mówi Krzysztof Adamek, przewodniczący zakładowej „S”. Jak wyjaśnia wzrost płac obejmie podwyższenie stawek zasadniczych oraz pochodnych od wynagrodzenia. – W sumie zarobki w firmie wzrosną o ponad 11 proc. Średnio będzie to przeszło 700 zł brutto na osobę. To dwukrotnie więcej niż pracodawca proponował na początku negocjacji – dodaje.

Związkowcom w negocjacjach bardzo pomogła załoga zakładu, która zaangażowała się w akcję happeningową. Już w sierpniu pracownicy firmy zaczęli słać do pracodawcy kartki o takiej treści: „Dyrekcji życzymy udanych wakacji, a nam podwyżek wynagrodzeń już od września. Ciężka praca = wyższa wypłata. Pracownik Roca Polska”.

– W ten sposób załoga pokazała, że oczekuje znaczących podwyżek wynagrodzeń. Podczas negocjacji pracodawca pokazał nam te kartki. Było ich ok. stu – mówi Krzysztof Adamek. Jak podkreśla, to m.in. akcja z kartkami pozwoliła na dojście do porozumienia bez konieczności korzystania z innych instrumentów, np. wszczynania sporu zbiorowego.

W Roca Polska w Gliwicach pracuje ok. 500 osób. Do „Solidarności” należy 60 proc. pracowników produkcyjnych. Zakład jest częścią hiszpańskiej grupy Roca, która produkuje ceramikę sanitarną.

aga
źródło foto:pixabay.com/CC0