Solidar Śląsko Dąbrow

Porozumienie w Nexteer

Jest porozumienie w tyskim zakładzie Nexteer Automotive Poland. Zarząd spółki zgodził się na wszystkie najważniejsze postulaty zakładowej Solidarności, poza jednym. Nie przywrócił do pracy zwolnionego kilka dni temu szefa „S” w Nexteer Grzegorza Zmudy. – Mimo to zdecydowałem się na podpisanie porozumienia, bo dobro załogi jest dla mnie najważniejsze – mówi Grzegorz Zmuda.

Dzięki poświęceniu przewodniczącego pracę zachowają wszyscy pracownicy, których planowano zwolnić w związku z ich udziałem w strajku ostrzegawczym z 26 maja. – To dla mnie bardzo ważne, że ci ludzie nie trafią na bruk za to, że mieli cywilną odwagę domagać się lepszego traktowania. Sukcesem jest też to, że udało nam się dzięki zapisom dzisiejszego porozumienia osiągnąć większą stabilizację pracy dla załogi. I co bardzo ważne dla zatrudnionych w Nexteer i ich rodzin, wreszcie wszyscy pracownicy będą mieli wolne w Wigilię i w Sylwestra – podkreśla Grzegorz Zmuda.

– Decyzja o podpisaniu porozumienia bez przywrócenia mnie do pracy nie oznacza, że składam broń. Po prostu sprawa trafi teraz do sądu, bo zwolnienie mnie było bezprawne. Liczę, że sąd nakaże pracodawcy przywrócić mnie od pracy. To jednak trochę potrwa – dodaje szef Solidarności w Nexteer

– Śląsko-Dąbrowska Solidarność będzie wspierać przewodniczącego Zmudę. Zapewniamy Grzegorzowi i jego rodzinie wsparcie materialne oraz pomoc prawną. Jednocześnie bacznie przyglądamy się praktykom pracodawcy w Nexteer. Do prokuratury już trafiło zawiadomienia dotyczące łamania praw pracowniczych i związkowych w tym zakładzie. Sprawą zajmie się też Komisja Krajowa – zapowiada Sławomir Ciebiera, wiceszef Śląsko-Dąbrowskiej Solidarności.

Podpisane w czwartek porozumienie kończy trwają od lutego spór zbiorowy w spółce. Na dziś związkowcy planowali rozpoczęcie strajku generalnego. Na kilkanaście godzin przed rozpoczęciem akcji strajkowej w geście dobrej woli zaproponowali prezesowi Nexteer podjęcie rozmów ostatniej szansy. Prezes pozytywnie odpowiedział na apel związkowców. Rozmowy rozpoczęły się dziś o 15.00 i po blisko czterech godzinach zostały zakończone podpisaniem porozumienia.

Grzegorz Zmuda jest założycielem i przewodniczącym Solidarności w tyskim zakładzie Nexteer Automotive Poland. Dzięki jego działaniom pracownicy mają lepsze warunki pracy i wyższe pensje. Załoga zakładu doceniła jego osiągnięcia. Dwukrotnie był laureatem konkursu „Człowiek roku”, organizowanego przez lokalny tyski tygodnik „Echo”. W tym roku zajął drugie miejsce, rok temu trzecie.

W Nexteer Automotive Poland w Tychach zatrudnionych jest 980 osób. 60 proc. z nic należy do Solidarności. Firma produkuje układy kierownicze do samochodów m. in. Opla i Fiata.
 

Dodaj komentarz