Porozumienie w Magna Automotive Poland

Od 70 zł brutto do 100 zł brutto więcej zarabiać będą pracownicy spółki Magna Automotive Poland w Dąbrowie Górniczej. Podwyżki dostaną razem z wypłatą za wrzesień. Wzrost płac uzależniony został od stawek godzinowych pracowników poszczególnych działów. Załoga zyska też bezpłatny pakiet usług medycznych. To efekt porozumienia, jakie zawarła z pracodawcą zakładowa Solidarność.

Związkowcy oceniają, że to były najtrudniejsze rozmowy, jakie do tej pory prowadzili. – Bo negocjowaliśmy nie tylko podwyżki wynagrodzeń. Broniliśmy też nagród stażowych i jubileuszowych, które zarząd spółki zamierzał zlikwidować. Obecnie coraz więcej firm wprowadza takie oszczędnościowe rozwiązania. Stanęliśmy przed koniecznością zawarcia bardzo trudnego kompromisu. Utrzymaliśmy nagrodę stażową. Jej minimalna kwota wynosi 45 zł brutto, a maksymalna 855 zł brutto, jednak w sprawie  nagród jubileuszowych pracodawca był nieugięty. Uzasadniał, że dalsza wypłata „jubilatów”  może mieć niekorzystny wpływ na kondycję firmy. Ale postaraliśmy się, by ludzie, którym te nagrody przysługiwały w tym i w przyszłym roku, otrzymali je jeszcze do końca września – wyjaśnia Andrzej Sobolewski, przewodniczący zakładowej Solidarności.

Jak dodaje Andrzej Sobolewski, rekompensatą za utracone nagrody jubileuszowe jest również pakiet usług medycznych dla pracowników, na który składki odprowadzać będzie pracodawca. – Pakiet m.in. gwarantuje opiekę wielu lekarzy specjalistów, w dodatku bez kolejek. Mimo że nasz pracodawca mocno trzyma zakład w finansowych ryzach, to jednak bardzo dba o warunki pracy i zdrowie ludzi. Podkreśla, że to oni są kapitałem firmy i w ich bezpieczną pracę należy inwestować. Za te starania na rzecz załogi zgłosiliśmy go nawet do konkursu  „Pracodawca Przyjazny Pracownikom” – informuje przewodniczący.

Dąbrowska spółka Magna Automotive Poland zatrudnia blisko 750 pracowników. Zakład produkuje części samochodowe, m.in zamki do drzwi i bagażników oraz podnośniki do szyb.

bg
źródło foto:pixabay.com/e-gabi