Solidar Śląsko Dąbrow

Porozumienie w Gimplaście. Strajk odwołany

W spółce Gimplast w Sosnowcu Solidarność wynegocjowała trzyletnie porozumienie płacowe. Pensje pracowników produkcyjnych w latach 2017-2019 będą wynosiły o 150 zł więcej niż obowiązująca w danym roku płaca minimalna. Zapowiadany na styczeń bezterminowy strajk okupacyjny w zakładzie został odwołany. 
 
– Pracownicy bardzo ucieszyli się z tego porozumienia. Pokazali determinację i to się opłaciło. Sami przekonali się, że zorganizowanie się i działanie razem przynosi konkretne efekty – mówi Izabela Będkowska, przewodnicząca Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ Solidarność Bitron Poland w Sosnowcu, która zasięgiem swojego działania obejmuje również spółkę Gimplast.
 
Dzięki porozumieniu od stycznia tego roku wynagrodzenia pracowników z co najmniej trzyletnim stażem pracy w firmie będą wynosić 2150 zł brutto, czyli o 150 zł więcej od płacy minimalnej. Osoby zatrudnione w spółce krócej niż 3 lata będą zarabiać w tym roku 2080 zł brutto. Jak wskazuje Izabela Będkowska, dotychczas pracownicy produkcyjni, czyli ok. 90 proc. załogi Gimplastu zarabiali na poziomie ustawowego minimum. – Od 9 lat w zakładzie nie było żadnych podwyżek. Płace rosły tylko dzięki wzrostowi minimalnego wynagrodzenia. W tym roku dzięki wzrostowi płacy minimalnej oraz podwyżce zagwarantowanej w porozumieniu płacowym, pensje pracowników, którzy przepracowali w firmie co najmniej 3 lata,  wzrosną łącznie o 300 zł brutto – mówi przewodnicząca. 
 
Zgodnie z zapisami porozumienia podpisanego 5 stycznia również w latach 2018-2019 wynagrodzenia pracowników produkcyjnych w sosnowieckiej firmie będą kształtować się na poziomie o 150 zł wyższym od obowiązującego w danym roku minimalnego wynagrodzenia za pracę. 
 
7 i 8 grudnia w Gimplaście przeprowadzono referendum strajkowe, w którym pracownicy opowiedzieli się za rozpoczęciem bezterminowego strajku okupacyjnego, żądając podwyżek wynagrodzeń. Porozumienie płacowe podpisane 6 stycznia oznacza, że strajk zostaje odwołany. – Na szczęście strajku udało się uniknąć, chociaż było naprawdę blisko. W trakcie wcześniejszych negocjacji pracodawca nie przyjmował żadnej naszej propozycji. Mówił, że nie planuje podwyżek ani w tym, ani w kolejnych latach. Dopiero wynik referendum i rozpoczęcie przygotowań do strajku skłoniły go do powrotu do rozmów – wskazuje Izabela Będkowska. 
 
Należąca do włoskiego kapitału spółka Gimplast produkuje podzespoły z tworzyw sztucznych dla przemysłu motoryzacyjnego i AGD.
 
łk
 

Dodaj komentarz