Porozumienie płacowe w spółce Nexteer

Podwyżki wynagrodzeń, wypłata premii za brak absencji w pracy w 2016 roku oraz podwyższenie premii na Święta Bożego Narodzenia – to najważniejsze zapisy porozumienia wynegocjowanego z pracodawcą przez związkowców z Solidarności w spółce Nexteer.

Od 1 marca pensje zdecydowanej większość pracowników wynagradzanych godzinowo, czyli produkcyjnych i pośrednio produkcyjnych, m.in. utrzymania ruchu, zajmujących się kontrolą jakości i magazynierów wzrosły o 1 zł brutto na godzinę. – W skali całego miesiąca będzie to podwyżka wynosząca co najmniej 168 zł brutto. Poprawę płac pracownicy odczują już w tym miesiącu, gdy na ich konta wpłynie wynagrodzenie za marzec – mówi Grzegorz Zmuda, przewodniczący Solidarności w firmie Nexteer. Podkreśla, że wzrost płac objął tych pracowników, którzy zostali zatrudnieni w spółce przed 2016 rokiem. – Osoby przyjmowane później do pracy otrzymywały na starcie porównywalne stawki do pracowników z dłuższym stażem – dodaje.

Kolejne zapisy porozumienia dotyczą wypłaty premii za brak absencji za 2016 rok w wysokości 300 zł brutto oraz podwyższenia premii z okazji Świąt Bożego Narodzenia z 1500 do 1800 zł. O złotówkę, z 4 do 5 zł wzrośnie także dofinansowanie do posiłków kupowanych w stołówce zakładowej przez pracowników produkcyjnych i pośrednio produkcyjnych.

Grzegorz Zmuda dodaje, że związkowcy przekonali także pracodawcę do zmiany zasad przyznawania premii wydajnościowej. – Obniżono wskaźniki, co sprawi, że premia ta będzie bardziej osiągalna dla pracowników, a nie jest to mała kwota, bo maksymalnie może wynieść nawet 450 zł brutto miesięcznie – zaznacza przewodniczący zakładowej Solidarności.

Podczas negocjacji uzgodniono także, że od 1 stycznia przyszłego roku miesięczny dodatek wypłacany pracownikom produkcyjnym i pośrednio produkcyjnym w wysokości 210 zł brutto wejdzie do stawek godzinowych, co będzie skutkowało podwyższeniem wynagrodzeń za nadgodziny. Zapisami porozumienia objęci zostaną pracownicy spółki Nexteer zatrudnieni w Tychach oraz w Gliwicach.

Istotne zmiany pojawią się także w regulaminie pracy. Najważniejsza dotyczy skrócenia do jednego miesiąca z początkiem przyszłego roku okresu rozliczeniowego czasu pracy, który obecnie wynosi cztery miesiące. – Pieniądze za nadgodziny pracownicy będą otrzymać na bieżąco –  po przepracowaniu miesiąca, a nie dopiero po kilku miesiącach – dodaje Grzegorz Zmuda. Podobnie, jak w przypadku porozumienia płacowego, zmiana regulaminu pracy obejmie pracowników spółki w Tychach oraz w Gliwicach.

Nexteer to firma działająca w branży motoryzacyjnej. Produkuje układy kierownicze. W zakładach  spółki w Tychach i w Gliwicach łącznie zatrudnionych jest ok. 1300 osób.

aga
źródło foto:pixabay.com/CC0