Solidar Śląsko Dąbrow

Porozumienie płacowe w sosnowieckich spółkach

Na początku listopada na konta pracowników dwóch sosnowieckich zakładów należących do Grupy Prima Sole Components wpłyną wyższe wypłaty. To wynagrodzenia za październik. Podwyżki są efektem wielomiesięcznych starań związkowców.
 
Negocjacje płacowe zakończone zostały 15 października. Ustalono, że podwyżki będą jednakowe w obu firmach i obejmą wszystkie zatrudnione w nich osoby  Dla pracowników posiadających stawki godzinowe podwyżka wyniesie 1,75 zł brutto na godzinę, natomiast osoby zatrudnione w administracji będą zarabiały o 430 zł brutto więcej miesięcznie. Ponadto uzgodniono też, że w obu zakładach wypłacona zostanie nagroda z okazji Świąt Bożego Narodzenia wynosząca 2 tys. zł brutto.
 
Agnieszka Marcińska, przewodnicząca organizacji międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” zrzeszającej pracowników obu firm podkreśla, że uzgodnienia dotyczące podwyżek będą obowiązywały do końca 2021 roku i zostały dobrze odebrane przez pracowników. – To bardzo ważne, że zagwarantowaliśmy podwyżki właśnie w tym momencie. W lutym tego roku pracownicy obydwu spółek przeszli do nowego właściciela na podstawie art. 231, czyli z zachowaniem przez 12 miesięcy dotychczasowych warunków pracy i płacy. Ta ochrona wygaśnie z końcem stycznia przyszłego roku, ale dzięki wynegocjowanym podwyżkom nie musimy obawiać żadnych niespodziewanych ruchów płacowych ze strony pracodawcy – zaznacza przewodnicząca.
 
Podczas rozmów z pracodawcami związkowcy uzgodnili, że kolejne negocjacje dotyczące wzrostu wynagrodzeń rozpoczną się w październiku przyszłego roku. – Temat podwyżek na razie zamknęliśmy, ale jeszcze w tym miesiącu siadamy do kolejnych, trudnych rozmów. W jeden spółce obowiązuje Zakładowy Układ Zbiorowy Pracy, w drugiej regulamin wynagradzania, a nam zależy na ujednoliceniu zapisów tych dokumentów – zapowiada Agnieszka Marcińska.
 
W spółkach Grupy Prima Sole Components w Sosnowcu produkowane są plastikowe komponenty do samochodów. Łącznie zatrudnionych jest w nich ok. 700 osób. 
 
ak
 

Dodaj komentarz