Porozumienie płacowe w PKM Katowice

1,50 zł brutto – średnio o taką kwotę od 1 czerwca wzrosną stawki godzinowe kierowców i mechaników zatrudnionych w PKM Katowice. Natomiast wynagrodzenia pracowników administracyjnych będą wyższe o 250 zł brutto.

Podwyżki wynegocjowały działające w spółce organizacje związkowe, które 20 maja podpisały z pracodawcą porozumienie płacowe. Sławomir Henne, przewodniczący zakładowej „Solidarności” podkreśla, że podniesienie stawek godzinowych o 1,50 zł brutto poskutkuje miesięczną podwyżką wynoszącą ok. 200 zł na rękę. – Jesteśmy umiarkowanie zadowoleni, bo walczyliśmy o więcej. Z drugiej strony musieliśmy wziąć pod uwagę argumenty pracodawcy dotyczące sytuacji ekonomicznej firmy i pójść na kompromis. Na więcej w tej chwili nie było szans. Niemniej, chcielibyśmy jeszcze raz w tym roku usiąść do stołu z przedstawicielami zarządu i porozmawiać o zwiększeniu stawek dla nowo zatrudnionych pracowników, które są zbliżone do poziomu płacy minimalnej. Tylko w ten sposób zachęcimy młodych ludzi do pracy w spółce – mówi Sławomir Henne.

Jak przypomina, jest to druga podwyżka w firmie w ciągu kilku miesięcy. Dzięki staraniom związkowców 1 listopada zeszłego roku stawki godzinowe kierowców i mechaników zostały podwyższone o 1 zł brutto, a wynagrodzenia pracowników administracyjnych wzrosły o 170 zł brutto miesięcznie.

W PKM Katowice zatrudnionych jest 798 osób.

aga
źródło foto: commons.wikimedia.org/CC-BY SA 4.0/Marek Mróz