Solidar Śląsko Dąbrow

Porozumienie płacowe w PGG

23 kwietnia związki zawodowe i zarząd Polskiej Grupy  Górniczej podpisały porozumienie płacowe kończące trwający  w spółce spór zbiorowy. Na mocy jego zapisów dopłaty gwarantowane do dniówek pracowników wyniosą od 18 do 32 zł w zależności od stanowiska pracy. Strajk ostrzegawczy we wszystkich jednostkach PGG zapowiedziany na 25 kwietnia został odwołany.

– Podpisaliśmy porozumienie, ludzie dostaną realne pieniądze, znacznie wyższe od tego, co na początku proponował zarząd. Zgodnie z zapisami porozumienia górnik w wyrobisku zarobi miesięcznie ok. 470 zł więcej, pozostali pracownicy zatrudnieni pod ziemią ok. 440-450 zł, pracownicy przeróbki ok. 400 zł, a inni pracownicy powierzchni ok. 280 zł – powiedział po zakończeniu rozmów Bogusław Hutek, przewodniczący Solidarności w Polskiej Grupie Górniczej.

Porozumienie będzie obowiązywać do końca 2018 oraz w 2019 roku. W tym czasie prowadzone będą rozmowy dotyczące Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy, który ujednolici system wynagrodzeń w spółce.

Podpisanie porozumienia oznacza,  że dwugodzinny strajk ostrzegawczy zapowiadany przez centrale związkowe na 25 kwietnia zostaje odwołany – We wtorek 24 kwietnia przeprowadzimy masówki, podczas których poinformujemy pracowników o szczegółach porozumienia – poinformował Hutek.  

Spór zbiorowy na tle płacowym pomiędzy centralami związkowymi a zarządem PGG rozpoczął się 14 marca.

łk

Dodaj komentarz