Porozumienie płacowe w PEC Bytom

Wzrosną wynagrodzenia w Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej w Bytomiu. – Podwyżka będzie wynosiła średnio 5 proc. płacy zasadniczej pracownika. Ze wszystkimi pochodnymi będzie to ok. 230 zł brutto – informuje Roman Poloczek, przewodniczący Solidarności w firmie.

Porozumienie płacowe w bytomskim PEC zostało podpisane przez pracodawcę i zakładowe organizacje związkowe 19 kwietnia. Podwyżki pracownicy otrzymają w maju wraz w wypłatą za kwiecień.

Zgodnie z zapisami porozumienia o tym ile wzrosną płace poszczególnych pracowników zdecydują kierownicy działów, ale podwyżka nie może być niższa niż 2 proc. płacy zasadniczej danej osoby. Pracownicy, którzy uznają, że zostali niesprawiedliwie potraktowani i zasługują na większe podwyżki, będą mogli się odwołać. – Osoby należące do związku zawodowego mogą to zrobić poprzez zakładową organizację, w której są zrzeszeni. Pracownicy nie będący członkami związku zawodowego mają możliwość złożenia odwołania bezpośrednio u swojego przełożonego lub u pracodawcy – wyjaśnia Roman Poloczek.

Zaznacza, że uzwiązkowienie w przedsiębiorstwie jest wysokie. – To sprawia, że nasza pozycja podczas rozmów z pracodawcą jest silna. Dzięki temu praktycznie co roku udaje nam się podpisywać porozumienia płacowe korzystne dla załogi – mówi.

Pracownicy PEC w kwietniu otrzymali również premie z okazji. Dnia Pracownika Gospodarki Komunalnej w wysokości 145 proc. płacy minimalnej. W tym roku było to 2900 zł brutto. Wypłatę tego bonusu gwarantuje obowiązujący w spółce Zakładowy Układ Zbiorowy Pracy.

Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Bytomiu zaopatruje w ciepło Bytom i Radzionków. Zakład zatrudnia ponad 150 pracowników, do Solidarności należą 72 osoby.

aga
źródło foto: pixabay/CC0