Porozumienie płacowe w Nexteer Automotive Poland

Nawet o ponad 600 zł brutto wzrosną w tym roku miesięczne wynagrodzenia w spółce Nexteer Automotive Poland. Porozumienie w tej sprawie zostało podpisane w firmie 28 marca. Podczas rozmów z pracodawcą pozostałe zakładowe organizacje związkowe poparły postulaty zgłoszone przez Solidarność.

Płace zasadnicze większości pracowników wzrosną o ok. 250 zł miesięcznie, dzięki temu, że stawka godzinowa urośnie o 1,5 zł. Podwyżki obejmą osoby, które pracują w spółce dłużej niż 3 lata. Zgodnie z porozumieniem istotnym składnikiem wynagrodzenia w Nexteer ma być dodatek stażowo-frekwencyjny. Dla pracownika z co najmniej rocznym stażem wyniesie on 80 zł miesięcznie, ale za każdy kolejny rok pracy w spółce ten dodatek będzie rósł o 20 zł. To oznacza, że w przypadku pracownika z 20-letnim stażem ten dodatek wyniesie 460 zł miesięcznie. Ponadto związkowcy uzgodnili z pracodawcą, że minimalne stawki godzinowe zostaną podniesione z 16 zł do 17 zł brutto. Podwyżki w tej wysokości, czyli ok. 160 zł miesięcznie otrzymają pracownicy, którzy pracują w spółce krócej niż trzy lata. – Dążyliśmy do tego, żeby wzrost płac był uzależniony od stażu pracy w spółce. Chcemy, żeby pracownicy czuli się związani z zakładem – mówi Grzegorz Zmuda, przewodniczący Solidarności w Nexteer Automotive Poland.

Płace zasadnicze w spółce wzrosły od marca, natomiast dodatek stażowo-frekwencyjny wprowadzony zostanie 1 czerwca. Te rozwiązania obejmują pracowników produkcyjnych i zatrudnionych pośrednio przy produkcji, czyli ok. 1300 osób. Wynagrodzenia pracowników biurowych wzrosną od 1 czerwca o 4 proc.

Nexteer Automotive Poland produkuje układy kierownicze. W zakładach w Tychach i w Gliwicach zatrudnia ok. 1500 pracowników.

aga