Solidar Śląsko Dąbrow

Porozumienie płacowe w Kolpremie

80 zł brutto podwyżki płacy zasadniczej, nagroda układowa w wysokości 420 zł oraz 925 zł nagrody rocznej – to główne punkty podpisanego 26 maja porozumienia płacowego w spółce Kolprem.

– Nie jesteśmy do końca zadowoleni z wyniku tych negocjacji płacowych. Stuprocentowym właścicielem Kolpremu jest ArcelorMittal Poland S.A, więc liczyliśmy, że porozumienie w tej spółce będzie co najmniej takie samo, jak w AMP – mówi Lech Majchrzak, wiceprzewodniczący Solidarności w ArcelorMittal Poland. Jak podkreśla, w ocenie związku kondycja ekonomiczna spółki pozwala na większy wzrost wynagrodzeń. – Sytuacja finansowa firmy podczas rozmów miała jednak drugorzędne znaczenie. Kluczową role odegrała kwestia tzw. całkowitych kosztów zatrudnienia pracowników. Grupa ArcelorMittal założyła, że w tym roku koszty te nie mogą być wyższe, niż w 2013 roku. Fakt ten w zasadzie uniemożliwił wynegocjowanie zapisów korzystniejszych dla pracowników – zaznacza Majchrzak.

Podwyżki zaczęły obowiązywać od 1 maja. Pracodawca zobowiązał się również do podniesienia płacy zasadniczej o 80zł brutto pracownikom przejętym ze spółki SSCE od 1 czerwca. Nagroda układowa w wysokości 420 zł zostanie wypłacona pracownikom Kolpremu wraz z wynagrodzeniem za maj. Z kolei nagroda roczna za wkład pracy pracowników w funkcjonowanie spółki w 2013 roku w wysokości 925 zł na pracownika zostanie wypłacona w dwóch ratach. Pierwsza rata w wysokości 500 zł wpłynie na konta pracowników wraz z wynagrodzeniem na czerwiec. Drugą ratę pracownicy otrzymają w sierpniu.

Przedsiębiorstwo Kolprem zajmuje się kompleksową obsługą kolejową ArcelorMittal Poland S.A. Do zadań spółki należy realizacja przewozów oraz utrzymanie infrastruktury kolejowej. Firma zatrudnia ponad 1000 pracowników.

łk
źródło foto: www.solidarnosc.mittal.net.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *