Solidar Śląsko Dąbrow

Porozumienie płacowe w GMMP w Tychach

W ciągu najbliższych czterech lat wynagrodzenia pracowników tyskiego oddziału General Motors Manufacturing Poland wzrosną o ok. 950 zł brutto. Takie podwyżki zapewni załodze firmy porozumienie płacowe podpisane 12 stycznia przez zakładową Solidarność i pracodawcę. Zapisy dokumentu obejmują lata 2017-2020.
 
– To dobre porozumienie, gwarantuje pracownikom wysokie podwyżki oraz stabilizację. I co najważniejsze, udało się je osiągnąć podczas negocjacji, bez wchodzenia w procedurę sporu zbiorowego – mówi Jacek Urbańczyk, przewodniczący zakładowej Solidarności.
 
Zgodnie z zapisami porozumienia, od 1 stycznia tego roku wynagrodzenia zasadnicze wszystkich pracowników firmy wzrastają o 4,2 proc. Jacek Urbańczyk zaznacza, że o 4,2 proc. podniesione zostaną także fundusze premiowe – wyższa będzie nagroda półroczna oraz tzw. trzynastka. Dodatkowo wraz z wynagrodzeniem za marzec wszyscy pracownicy firmy otrzymają jednorazowy bonus wynoszący 1000 zł brutto.
 
Porozumienie zakłada, że w 2018 roku wynagrodzenia zasadnicze pracowników firmy wzrosną o 250 zł, w 2019 roku o 300 zł. W 2020 roku podwyżka wyniesie 4,5 proc. Ponadto w przyszłym roku pracownicy otrzymają bonus w wysokości 500 zł, w 2019 roku będzie to 1000 zł. 
 
Jak informuje Jacek Urbańczyk, w tej chwili w tyskim oddziale GMMP nie jest prowadzona żadna produkcja. Firma jest przebudowywana i przygotowuje się do uruchomienia produkcji nowoczesnych silników CSS, spełniających nowe normy emisji spalin wynoszące 95 g CO2/km. Wartość tej inwestycji to ok. 350 milionów euro. – Przy wdrażaniu nowych linii produkcyjnych zatrudnionych jest 139 osób. 270 pracowników na czas przebudowy zakładu zostało oddelegowanych do pracy w gliwickim Oplu – dodaje przewodniczący zakładowej Solidarności. Produkcja nowoczesnych silników ma ruszyć w Tychach pod koniec 2018 roku. Wtedy też zakład zwiększy zatrudnienie o ok. 400 osób.
 
Zdaniem Jacka Urbańczyka kilkuletnie porozumienie płacowe jest korzystne także dla pracodawcy. – GM znajduje się w fazie inwestycyjnej. Podpisując taki dokument pracodawca ma klarowną informację dotyczącą wysokości płac w najbliższych latach. Jest to bardzo ważne w kontekście przyznawania nowych projektów – podkreśla.
 
Obecnie w spółce w Tychach zatrudnionych jest 409 osób. Do Solidarności, będącej jedynym związkiem zawodowym działającym w firmie, należy ponad 40 proc. pracowników.
 
Łącznie General Motors Manufacturing Poland zatrudnia 4 tys. pracowników. W skład koncernu wchodzą trzy zakłady: fabryka samochodów osobowych w Gliwicach oraz zakład produkcji silników w Tychach oraz Centrum Usług Wspólnych, które także znajduje się w Tychach.
 
aga
źródło foto: materiały prasowe GMMP

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.