Solidar Śląsko Dąbrow

Porozumienie płacowe w Fortum

O 1,5 proc. wzrośnie średnie wynagrodzenie w Fortum Zabrze. To efekt porozumienia zawartego pomiędzy związkami zawodowymi, a zarządem firmy.  W skład tego wzrostu wchodzi zarówno podwyżka płac średnio o 47 zł brutto, jak i wzrost ekwiwalentu za deputat węglowy.

– To nieduża podwyżka. Aby przynajmniej wyrównać realny spadek płac spowodowany inflacją, powinna być trzy razy wyższa i o taką walczyliśmy, ale nasza propozycja nie została zaakceptowana przez pracodawcę. Rozmawialiśmy z załogą i wspólnie uznaliśmy, że lepiej otrzymać  niższą podwyżkę, niż w ogóle jej nie dostać – mówi Wiesław Kostecki, przewodniczący Solidarności w Fortum Zabrze. – Mamy świadomość, że są zakłady i branże, które uzyskały dużo większe podwyżki, ale są też takie, w których podwyżek nie ma, a co gorsza, płace bywają zamrożone już od kilku lat, albo nawet obniżane. Będziemy bacznie obserwować wyniki finansowe naszej firmy i jeśli ocenimy, że się poprawiają, to w przyszłym roku wrócimy do rozmów płacowych – dodaje przewodniczący.

Podwyżki zostaną wypłacone z pensją za lipiec, czyli na początku sierpnia, wraz z wyrównaniem za poprzednie miesiące. Zgodnie z porozumieniem podwyżka płac zasadniczych obowiązuje od 1 kwietnia tego roku, a wyższy deputat od 1 stycznia 2012 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *