Porozumienie płacowe w chorzowskim Alstomie

O 210 zł brutto wzrosną od 1 kwietnia  wynagrodzenia w firmie Alstom Konstal w Chorzowie. 18 marca przedstawiciele zakładowych organizacji związkowych i pracodawca zawarli porozumienie płacowe.

Karol Pluszczyk, przewodniczący „Solidarności ” w spółce wyjaśnia, że na podwyżkę 210 zł brutto  złoży się wzrost płacy zasadniczej oraz premii. – Wynegocjowaliśmy podwyżkę kwotową, chociaż pracodawca proponował procentowy wzrost płac. Nie chcieliśmy się na to zgodzić. Byłoby to zwyczajnie niesprawiedliwe, bo osoby, które mają najwyższe zarobki, dostałyby największe podwyżki – mówi szef zakładowej  „S”.

Zapisy porozumienia obejmą tych pracowników, którzy przepracowali w Alstom Konstal co najmniej rok. W praktyce to ok. 1000 osób, z liczącej 1100 osób załogi firmy. – To dobre porozumienie i na ten moment jesteśmy zadowoleni. Sytuacja w kraju i na całym świecie jest wyjątkowo trudna i z pewnością odbije się także na naszej firmie. Musieliśmy to wziąć pod uwagę podczas negocjacji – podkreśla Karol Pluszczyk.

Związkowcy uzgodnili z pracodawcą, że jeśli sytuacja związana z koronawirusem się uspokoi, rozmowy płacowe w Alstom Konstal zostaną wznowione. Przewodniczący zakładowej  „S” liczy na to, że wówczas uda się się wynegocjować dodatkowe podwyżki dla pracowników lub wyższą premię z okazji Świąt Bożego Narodzenia. – Realnie patrząc, powrót do negocjacji będzie możliwy najwcześniej jesienią – zaznacza.

Chorzowska spółka Alstom Konstal produkuje pojazdy szynowe, głównie wagony metra, wagony kolejowe i kompletne pociągi. Zakład należy do francuskiego koncernu Alstom. Jak informuje Karol Pluszczyk, identyczne porozumienia płacowe wejdą w życie także w pozostałych zakładach koncernu działających na terenie Polski.

aga
źródło foto: materiały prasowe Alstom