Solidar Śląsko Dąbrow

Porozumienie płacowe w Alstom Konstal

1540 zł brutto jednorazowej premii otrzymają wraz z pensją za czerwiec wszyscy pracownicy ze spółki Alstom Konstal w Chorzowie. Od 2016 roku o taką samą kwotę powiększony zostanie obowiązujący w zakładzie tzw. dodatek wakacyjny. Obecnie wynosi on 1650 zł brutto. Od przyszłego roku wzrośnie do 3190 zł brutto.

17 czerwca porozumienie w tej sprawie podpisały z pracodawcą dwa działające w spółce związki zawodowe. Rozmowy płacowe trwały dwa miesiące i jak informują związkowcy z Solidarności były bardzo trudne z uwagi na obecną, niestabilną sytuację produkcyjną w zakładzie. – Musieliśmy się liczyć z tym, że mamy coraz mniej zamówień. W tej sytuacji ze zrozumieniem zamiast podwyżek płac zasadniczych zaakceptowaliśmy wypłatę jednorazowej premii i znaczny wzrost dodatku wakacyjnego – wyjaśnia Karol Pluszczyk, przewodniczący Solidarności w Alstom Konstal.

Podkreśla, że 1540 zł brutto premii rozłożone na 12 miesięcy dają miesięcznie podwyżkę w wysokości około 127 zł brutto. – Zagwarantowany od przyszłego roku wzrost dodatku wakacyjnego też będzie dla ludzi  poważnym zastrzykiem finansowym – dodaje Karol Pluszczyk.

Chorzowska spółka Alstom Konstal zatrudnia ponad 800 pracowników. Zakład m.in. produkuje wagony tramwajowe. Jego właścicielem jest francuski koncern Alstom.

bea
źródło foto:commons.wikimedia.org/therud

 

Dodaj komentarz