Ponad milion cudzoziemców na rynku pracy w Polsce
W Polsce pracuje przeszło 1 mln cudzoziemców z ponad 150 państw. Jak podał Główny Urząd Statystyczny, na koniec lutego obcokrajowcy stanowili 6,6 proc. pracowników w naszym kraju.
Najliczniejszą grupą obcokrajowców wykonujących pracę w Polsce są obywatele Ukrainy. W lutym 2024 roku było ich przeszło 690 tys., ale ich udział w ogólnej liczbie cudzoziemców pracujących w naszym kraju zmniejszył się w stosunku do stycznia 2022 roku o 4,6 proc.
Drugą pod względem liczebności grupą obcokrajowców zatrudnionych w naszym kraju są obywatele Białorusi. Stanowią ponad 11 proc. cudzoziemców pracujących w Polsce. Na kolejnych miejscach uplasowali się Gruzini (2,5 proc.), Hindusi (1,8 proc.), Mołdawianie (1,3 proc.) i Filipińczycy (1 proc.).
Ponad 190 tys. cudzoziemców pracujących w Polsce mieszka w regionie warszawskim stołecznym. Łącznie w całym woj. mazowieckim liczba ta wynosi 224,5 tys. Po ponad 100 tys. obcokrajowców pracujących w Polsce mieszka na Dolnym Śląsku i w Wielkopolsce. W woj. śląskim liczba ta nie przekracza 100 tys. Najmniej cudzoziemców pracujących w naszym kraju mieszka w regionie świętokrzyskim. Ich liczba wyniosła w badanym okresie niespełna 8,5 tys. Niewiele więcej w warmińsko-mazurskim (13,6 tys.) i podkarpackim (14,1 tys.)
Spośród przeszło miliona obcokrajowców wykonujących pracę w Polsce, 384,2 tys. zatrudnionych jest na umowy zlecenia umowy zlecenia i pokrewne.
Jak podkreślił GUS, przedstawione dane są częścią pracy eksperymentalnej mającej na celu określenie na podstawie źródeł administracyjnych liczby cudzoziemców wykonujących pracę. Zgodnie z definicją obowiązującą w statystyce publicznej, do pracujących w gospodarce narodowej nie są zaliczane osoby wykonujące umowy cywilnoprawne. Prezentowane w opracowaniu GUS dane dotyczą „osób wykonujących pracę”, czyli pracujących w gospodarce narodowej oraz osób wykonujących umowy zlecenia i pokrewne. GUS zaznaczył też, że analizowana zbiorowość nie objęła właścicieli, współwłaścicieli i dzierżawców gospodarstw indywidualnych w rolnictwie (łącznie z pomagającymi członkami ich rodzin), a także osób wykonujących umowy o dzieło i pomocników rolnika.
na podstawie danych GUS oprac. ny
źródło foto: pixabay.com