Pomnik Tuska w namiotowym miasteczku

Ok. godziny 13.00 w związkowym miasteczku namiotowym przed Sejmem liderzy trzech central związkowych odsłonili ponad kilkumetrowy pomnik Donalda Tuska. Happening został przeprowadzony w przerwie między kolejnymi debatami eksperckimi, które potrwają do późnego popołudnia.

Na monumencie przygotowanym przez związkowców Donald Tusk stoi z prawą ręką wyciągniętą do przodu ze słynną peruwiańską czapeczką na głowie. Pod pachą trzyma futbolówkę. Na cokole pomnika wygrawerowano napis „Premierowi Naród”.

Uroczystość odsłonięcia pomnika rozpoczęła się od laudacji, w której podkreślono, że stanowi on wyraz wdzięczności narodu m.in. za sprawnie działającą służbę zdrowia, umowy śmieciowe, wydłużenie wieku emerytalnego czy elastyczny czas pracy. Następnie Piotr Duda, Jan Guz i Tadeusz Chwałka odsłonili monument, a delegacje związkowców złożyły pod nią wiązanki kwiatów. Każdy wieniec symbolizował kolejne „dokonanie” rządu PO-PSL.

Na koniec przewodniczący NSZZ Solidarność zapowiedział, że pomnik Donalda Tuska, będzie towarzyszył związkowcom podczas zaplanowanej na sobotę wielkiej manifestacji, która przejdzie ulicami  Warszawy na Plac Zamkowy – Potem pomnik naszego ojca narodu będzie jeździł po kraju, skoro on sam osobiście nie miał czasu jeździć „Tuskobusem” – mówił Piotr Duda.

Od rana w namiotowym miasteczku przed Sejmem trwają eksperckie debaty m.in. na temat praw obywatelskich oraz roli i uprawnień związków zawodowych. Ok. godz. 16.30 rozpocznie się „Hyde  Park” z otwartą trybuną dla wszystkich organizacji i inicjatyw społecznych, które wsparły Ogólnopolskie Dni Protestu.

Zdjęcia z Ogólnopolskich Dni Protestu zobacz tutaj