Polski film przyrodniczy wyróżniony na festiwalu w Afryce
Film „Dziuple i ich mieszkańcy” zajął drugie miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Turystycznych ITFF Africa w RPA. Produkcja została nagrodzona w kategorii filmów dokumentalnych o dzikiej przyrodzie.
Drzewa dziuplaste pełnią ważną rolę w systemie leśnym i powinny być chronione. Stanowią naturalne siedliska dla wielu gatunków zwierząt, roślin i grzybów. Dokument wyreżyserowany przez Michała Ogrodowczyka i Sławomira Skupińskiego pokazuje, w jaki sposób dziuple są wykorzystywane m.in. przez dzięcioły, sikory i sowy.
– Udało nam się sfilmować większość gatunków dzięcioła, których w Polsce jest aż dziesięć, pokazaliśmy także m.in. sikory. Są takie gatunki tych ptaków, które potrafią samodzielnie wydrążyć dziuplę wybierając do tego celu miękkie, spróchniałe drewno – mówi Michał Ogrodowczyk, jeden z reżyserów produkcji. W filmie pokazano także pająki oraz m.in. popielice, które budują swoje gniazda w rozpadlinach, opuszczonych ptasich gniazdach i oczywiście w samych dziuplach. O życiu zwierząt zamieszkujących dziuple opowiada dr Andrzej Kruszewicz, podróżnik i ornitolog, dyrektor warszawskiego ZOO, a narrację prowadzi Krystyna Czubówna. Autorem scenariusza jest Mateusz Grzębkowski z Wydziału Ochrony Przyrody Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych.
– Cieszymy się, że ten film został dostrzeżony na międzynarodowym festiwalu w Afryce. Sądzę, że tak jak my ekscytujemy się dziką przyrodą afrykańską, czy azjatycką tak osoby pochodzące z innych kontynentów mogą zafascynować się przyrodą występującą w strefie klimatu umiarkowanego, w jakiej znajduje się Polska – mówi Michał Ogrodowczyk. Międzynarodowy Festiwal Filmów Turystycznych ITFF Africa w RPA odbywał się w dniach 11-15 czerwca w Sandton i Johannesburgu.
Większość zdjęć do nagrodzonej produkcji powstała w okolicach Łodzi, ale film kręcono także m.in. w Bieszczadach i Puszczy Białowieskiej. – Największa trudność polegała na tym, że w naturalnej dziupli ze względów technicznych nie bylibyśmy w stanie zrobić zdjęć. Z tego względu w pniach martwych drzew przygotowaliśmy kilkanaście dziupli z nadzieją, że zostaną one zasiedlone i tak też się stało. Dlatego mogliśmy robić ciekawe zdjęcia z wnętrza. Część ujęć została wykonana w budkach lęgowych będących sztucznymi dziuplami, co było łatwiejszym zadaniem, bo takie budki są chętnie zasiedlane przez małe ptaki – opowiada Michał Ogrodowczyk.
„Dziuple i ich mieszkańcy” to kolejny film wyprodukowany przez Leśne Studio Filmowe Ośrodka Rozwojowo-Wdrożeniowego Lasów Państwowych w Bedoniu, który został zauważony na międzynarodowym konkursie. Wcześniej wyróżnienia zdobyły takie filmy jak: „Życie lasu. Storczyki”, czy „Życie lasu. Bogactwo runa i podszytu”, opowiadający o procesach zachodzących w najniższych partiach lasu. Uznanie zyskał także film pt. „Leśni mocarze” poświęcony największym polskim drapieżnikom, czyli m.in. niedźwiedziowi, wilkowi czy rysiowi – Nasze filmy są doceniane zarówno pod względem merytorycznym, jak i jakościowym. Wysyłając je na różne konkursy propagujemy polską przyrodę – dodaje reżyser.
Pod obecną nazwą studio działa od 1988 roku, ale jego początki sięgają lat 60-tych ubiegłego wieku. Wyprodukowane przez nie filmy można obejrzeć w różnych kanałach tematycznych Telewizji Polskiej oraz w kanałach regionalnych. – Przekazujemy je także do wszystkich telewizji kablowych, osiedlowych i internetowych, które chcą je wyemitować – mówi Michał Ogrodowczyk. Ponadto, produkcje są dostępne na dwóch kanałach YouTube Lasów Państwowych: polskim o nazwie Echa Leśne i angielskojęzycznym Forest Film Studio – Naszym celem jest edukacja przyrodniczo-leśna, chcemy, żeby filmy docierały do jak największej liczby odbiorców – podkreśla Michał Ogrodowczyk.
ak
źródło foto: Leśne Studio Filmowe, Lasy Państwowe