Solidar Śląsko Dąbrow

Policjanci ze Śląska i Zagłębia zrzeszyli się w „Solidarności”

Policjanci i pracownicy cywilni tej formacji coraz chętniej zapisują się do „Solidarności”. Liczą, że z pomocą związku uda im się rozwiązać bieżące problemy i doprowadzić m.in. do zmian w systemie emerytalnym funkcjonariuszy.

Organizacja Międzyzakładowa NSZZ „Solidarność” Funkcjonariuszy i Pracowników Policji Regionu Śląsko-Dąbrowskiego powstała w lutym tego roku. Zasięgiem swojego działania obejmuje Komendę Powiatową Policji w Będzinie oraz komendy miejskie w Bytomiu, Rudzie Śląskiej, Katowicach i Piekarach Śląskich. – To była przemyślana decyzja kilkudziesięciu osób, którą podjęliśmy po długich i burzliwych dyskusjach. Doszliśmy do wniosku, że potrzebny jest nam związek, który będzie skutecznie bronił naszych praw – mówi Mirosław Soboń, przewodniczący nowej organizacji. – Wybraliśmy „Solidarność”, bo uznaliśmy, że skoro potrafi walczyć o pracowników innych zakładów, a nawet całych branż, to o nas również się upomni. Przeanalizowaliśmy statut „S” i stwierdziliśmy, że nam odpowiada – dodaje przewodniczący. Jak informuje, do „Solidarności” zapisało się przeszło 200 osób. – Związek już cieszy się dużym zainteresowaniem, a będzie ono jeszcze większe, bo planujemy szeroką akcję informacyjną, podczas której przedstawimy policjantom i pracownikom cywilnym policji naszą ofertę – podkreśla Mirosław Soboń.

Jednym z najpilniejszych wyzwań związkowców jest doprowadzenie do nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych z 1 października 2003 roku. Zmiany, które wówczas weszły w życie, poskutkowały zróżnicowaniem zasad przechodzenia funkcjonariuszy policji na emerytury. Problem dotyczy osób przyjętych do służby po 1 stycznia 1999 roku, którym do wysokości emerytury nie wlicza się okresów pracy cywilnej przed wstąpieniem do formacji i po zwolnieniu ze służby.

Związkowcy z „S” wskazują też na konieczność zachęcenia młodych ludzi do pracy w policji. – Jeśli nic się nie zmieni, praca w policji nie będzie bardziej atrakcyjna pod względem finansowym, to tę formację czeka katastrofa kadrowa. Już dzisiaj brakuje rąk do pracy, a z każdym kolejnym rokiem będzie tylko gorzej – mówi Mirosław Soboń.

Funkcjonariusze policji mogą się zrzeszać w „Solidarności” dopiero od października 2019 roku, kiedy to weszły w życie przepisy wprowadzające pluralizm związkowy w służbach mundurowych. Doprowadzenie do zmian w tym zakresie to sukces „Solidarności”, która przez wiele lat wskazywała na nierówne traktowanie funkcjonariuszy i brak możliwości zrzeszania się przez nich w wybranym przez siebie związku.

Agnieszka Konieczny
źródło foto:pixabay.com/CC0