Solidar Śląsko Dąbrow

Podziękowanie dla bezimiennych

Dziękuję wszystkim tym bezimiennym bohaterom za to, że mieliście odwagę w 1980 roku stanąć na czele strajków, nie bać się, później ponosić tego konsekwencje – mówił w piątek 21 sierpnia podczas uroczystości 40. rocznicy strajku w Fabryce Zmechanizowanych Obudów Ścianowych Fazos w Tarnowskich Górach Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.
 
To 40-lecie to przede wszystkim wyraz szacunku dla tych wszystkich bezimiennych, bo tych wszystkich działaczy z pierwszych stron gazet, z pierwszych półek, wszyscy znamy, ale bez tych wszystkich bezimiennych nie byłoby wolnej Polski i nie byłoby „Solidarności” – podkreślił szef związku.
 
W opinii historyków, strajk, który wybuchł w Fazosie 21 sierpnia 1980 roku, miał przełomowe znaczenie dla rozwoju wydarzeń Sierpnia 1980 roku w całym ówczesnym województwie katowickim. To od tego strajku rozpoczęła się fala protestów w całym regionie, m.in. w jastrzębskich kopalniach i w Hucie Katowice. Po protestach na Wybrzeżu oraz na Górnym Śląsku podpisane zostały tzw. porozumienia sierpniowe i powstał NSZZ „Solidarność”. 
 
Przewodniczący powiedział, że postulaty sprzed 40. lat to testament, którego depozytariuszem jest NSZZ „S”. – Dzisiaj każdy w naszym kraju, kto czuje i realizuje te ideały „Solidarności” w dniu codziennym, może się na nie powoływać, bo to jest dla nas, dla „Solidarności”, święta rzecz. Ale kompletnie nie rozumiem ludzi, którzy zdradzili „Solidarność”, a dzisiaj mówią nam, członkom „Solidarności”, że myśmy ją sobie przywłaszczyli – mówił. – Myśmy przez 40 lat dbali o historię „Solidarności” i nadal będziemy dbać – zapewnił Duda.
 
W swoim wystąpieniu szef związku zaznaczył, że pierwotne plany obchodów przypadających w tym roku 40. urodzin NSZZ „Solidarność”, zmieniła pandemia koronawirusa. – Przecież to radosne święto, ale uznaliśmy, że w tej trudnej sytuacji nie czas świętować, gdy nie wiadomo, w jakiej sytuacji będą nasze zakłady pracy, gdy umierają ludzie w Polsce i na całym świecie – powiedział przewodniczący.
 
W skromnych uroczystościach w Tarnowskich Górach obok przedstawicieli NSZZ „Solidarność” uczestniczyli też przedstawiciele tarnogórskich władz samorządowych i parlamentarzyści. Najpierw w kościele pw. św. Piotra i Pawła uczestniczyli we mszy św. w intencji członków i sympatyków „S”, a następnie złożyli też kwiaty pod tablicami upamiętniającymi wydarzenia sprzed 40. lat.
 
ny
 
 
 
 

Dodaj komentarz