Solidar Śląsko Dąbrow

Podwyżki wynegocjowane przez Solidarność

Wynagrodzenia zasadnicze pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Zabrzu wzrosną o 500 zł brutto – to najważniejszy zapis porozumienia płacowego podpisanego 19 września przez zakładową Solidarność i dyrekcję placówki. Dzięki staraniom związkowców podwyżki dostali też pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Świętochłowicach.

Podwyżki w wysokości 500 zł brutto otrzyma większość spośród 270 pracowników zatrudnionych w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Zabrzu. Wyjątkiem są osoby, które w placówce nie przepracowały jeszcze roku. Ich wynagrodzenia wzrosną o 300 zł brutto. Porozumienie wejdzie w życie 1 listopada. Będą to pierwsze podwyżki w MOPR od 10 lat. – Udało nam się podpisać dobre porozumienie. Skłoniliśmy władze miasta do zwiększenia budżetu ośrodka, dzięki czemu dyrekcja mogła  pracownikom podwyższyć płace – mówi Natalia Daniel-Kozik, wiceprzewodnicząca zakładowej Solidarności.

Podpisanie porozumienia oznacza zakończenie sporu zbiorowego na tle płacowym, który działająca w placówce Solidarność wszczęła na początku lipca. Natalia Daniel-Kozik zaznacza, że nie byłoby porozumienia i podwyżek, gdyby nie determinacja całej załogi ośrodka. 27 sierpnia około 130 pracowników przybyło na sesję Rady Miasta, by poinformować radnych o niskich płacach i sporze zbiorowym. Obrady zostały przerwane, a radni zdecydowali, aby w związku z sytuacją w ośrodku zwołać posiedzenie Komisji Polityki Społecznej z udziałem przedstawicieli Solidarności. – Władze miasta wreszcie zaczęły z nami rozmawiać. Wcześniej nasze pisma dotyczące podwyżek wynagrodzeń pozostawały bez odpowiedzi – zaznacza Natalia Daniel-Kozik.

Jak dodaje wiceprzewodnicząca, porozumienie zagwarantowało także, że kolejne podwyżki w wysokości 70 zł brutto wszyscy pracownicy placówki otrzymają 1 stycznia 2019 roku.

Związkowcy z Solidarności doprowadzili też do podwyżek płac w zatrudniającym ponad 130 pracowników Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Świętochłowicach. Porozumienie w tej sprawie podpisane zostało 17 września.

– Wynagrodzenia pracowników socjalnych i asystentów wzrosły o 300 zł brutto, pozostałe osoby dostały podwyżkę wynoszącą 200 zł – mówi Krystyna Nowak, przewodnicząca zakładowej Solidarności.

Negocjacje z dyrekcją ośrodka były bardzo trudne. W rozmowach brali również udział przedstawiciele władz miasta. – W ciągu ostatnich dwóch miesięcy spotykaliśmy się kilka razy. Początkowo prezydent Świętochłowic nie godził się na kwoty podwyżek, o jakie wnioskowaliśmy, ale pod wpływem naszych argumentów zmienił zdanie – dodaje Krystyna Nowak.

Przewodnicząca zakładowej Solidarności dodaje, że oprócz niskich płac znacznej części pracowników ośrodka, problemem w placówce są dysproporcje w zarobkach osób zatrudnionych na tych samych stanowiskach. – Niwelowanie tych różnic jest jednym z naszych priorytetów – zaznacza.

aga, bea
źródło foto: pixabay.com/CC0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *