Solidar Śląsko Dąbrow

Podwyżki wynagrodzeń w zakładach Valeo w Polsce

W sumie o 650 zł brutto wzrosną w tym roku stawki zasadnicze pracowników zatrudnionych w polskich zakładach należących do francuskiego koncernu motoryzacyjnego Valeo. To efekt starań zakładowych organizacji związkowych.

Związkowcy uzgodnili z pracodawcą, że podwyżki płac w firmie wejdą w życie w dwóch etapach. Od stycznia stawki wzrosły o 450 zł brutto, czyli wyższe wynagrodzenia wpłyną na konta pracowników Valeo na początku lutego. Od lipca nastąpi kolejny wzrost stawek zasadniczych. Tym razem o 200 zł brutto.

Porozumienie w tej sprawie pomiędzy przedstawicielami pracodawcy i strony związkowej podpisane zostało pod koniec listopada zeszłego roku. – Valeo nie jest liderem, jeśli chodzi o zarobki w motoryzacji, ale te podwyżki oceniam pozytywnie. Nic więcej nie byliśmy w stanie wynegocjować. Sytuacja w całej branży jest niestabilna, ciągle pojawiają się jakieś problemy, chociażby zachwianie łańcucha dostaw części potrzebnych do produkcji – mówi Sebastian Pająk, przewodniczący „Solidarności” w Valeo Lighting Systems w Chrzanowie.

Koncern Valeo w Polsce posiada 5 zakładów, w których w sumie zatrudnionych jest ok. 7 tys. pracowników. W fabryce w Chrzanowie, gdzie produkowane są lampy samochodowe, pracuje ponad 2 tys. osób.

aga
źródło foto: pixabay.com/CC0