Solidar Śląsko Dąbrow

Podwyżki wynagrodzeń w Wodach Polskich

Wzrost stawek zasadniczych od 300 od 550 zł brutto – to najważniejszy zapis porozumienia podpisanego 12 marca przez Solidarność i zarząd Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. Największe podwyżki dostali najmniej zarabiający pracownicy.

O 550 zł brutto podwyższone zostały wynagrodzenia pracowników, których  miesięczne płace zasadnicze nie przekraczały 2500 zł brutto. Natomiast wynagrodzenia niższe niż 3000 zł brutto wzrosły o 500 zł. Jak informuje Roman Pęcherzewski, przewodniczący Solidarności w PGW WP w Gliwicach w jednej i drugiej grupie znalazło się łącznie ok. 3000 osób, czyli połowa załogi firmy. Wynagrodzenia pozostałych pracowników wzrosły w zależności od wysokości ich zarobków od 300 do 475 zł brutto. – Negocjacje były bardzo trudne, prowadziliśmy je w obecności mediatora. Ostatecznie zarząd zaakceptował propozycje, które przygotowaliśmy. To nasz sukces – podkreśla.

Wyższe wynagrodzenia wraz z wyrównaniem za styczeń i luty wpłyną na konta pracowników z wypłatą za marzec, czyli najpóźniej do 10 kwietnia.

Podczas rozmów z pracodawcą strona związkowa zobowiązała się do zawieszenia sporu zbiorowego, który w tej instytucji trwa od sierpnia zeszłego roku. Przedstawiony wówczas przez „S” postulat dotyczył podwyżek w wysokości 1000 zł brutto dla wszystkich pracowników PGW WP. – Porozumienie, które zostało podpisane 12 marca, ten postulat w części realizuje. Pracodawca zapowiedział, że kolejne rozmowy płacowe rozpoczną się we wrześniu tego roku  – zaznacza Roman Pęcherzewski.

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie odpowiada za krajową gospodarkę wodną, czyli m.in. utrzymanie obiektów hydrotechnicznych oraz infrastruktury przeciwpowodziowej, a także zarządzanie rzekami i zbiornikami wodnymi. Przedsiębiorstwo zatrudnia ok. 6 tys. osób. Powstało na początku 2018 roku w wyniku przejęcia Wojewódzkich Zarządów Melioracji i Urządzeń Wodnych oraz Regionalnych Zarządów Gospodarki Wodnej.

aga
źródło foto:pixabay.com/CC0

Dodaj komentarz