Solidar Śląsko Dąbrow

Podwyżki wynagrodzeń w sosnowieckich spółkach Primy

O 200 zł brutto wzrosły od 1 lipca wynagrodzenia zasadnicze większości pracowników dwóch sosnowieckich spółek należących do Grupy Prima. Kolejna podwyżka w tej samej wysokości wejdzie w życie w październiku.

– Negocjacje trwał kilka tygodni. Dość szybko doszliśmy do porozumienia. Zgodnie z zapisami porozumienia stawki godzinowe wraz z premią wzrosną w dwóch transzach, w lipcu i w październiku, łącznie o 2,46 zł brutto, czyli w sumie o ok. 400 zł brutto – mówi Agnieszka Marcińska, przewodnicząca organizacji międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” zrzeszającej pracowników spółek: Prima Sosnowiec Advanced Plastic Technologies i Prima Complex Plastic System. Ponadto związkowcy uzgodnili z pracodawcą, że w grudniu z okazji Świąt Bożego Narodzenia pracownikom wypłacona zostanie premia wynosząca 2200 zł brutto.

Po lipcowej transzy podwyżki najniższa stawka godzinowa w spółkach Primy wraz z premią wynosi ponad 33 zł brutto, czyli o przeszło 5 zł więcej od minimalnej stawki godzinowej.

Zapisami porozumienia płacowego objęte zostały osoby wynagradzane w systemie godzinowym. To blisko 600 osób, czyli zdecydowana większość pracowników obydwu spółek. Są to pracownicy produkcyjni, magazynu, narzędziowni i utrzymania ruchu.

Sosnowieckie spółki Primy należą do włoskiego koncernu działającego w branży motoryzacyjnej. Zajmują się produkcją plastikowych komponentów do samochodów. Łącznie oba zakłady zatrudniają blisko 750 osób.

aga
źródło foto: pixabay.com/CC0