Podwyżki wynagrodzeń w Poczcie Polskiej

Wynagrodzenia zasadnicze w Poczcie Polskiej wzrosną o 150 zł brutto – to najważniejszy zapis porozumienia wynegocjowanego z pracodawcą przez zakładowe organizacje związkowe. Solidarność podpisała dokument 23 maja.

Podwyżki wejdą w życie 1 czerwca. W ocenie przewodniczącego Solidarności w Poczcie Polskiej Bogumiła Nowickiego porozumienie jest korzystne dla pracowników firmy i nie doprowadzi do zwiększenia dysproporcji płacowych. Podczas negocjacji „S” sprzeciwiała się podwyżkom procentowym, argumentując, że najwięcej zyskaliby na nich ci pracownicy, którzy zarabiają najlepiej. – Domagaliśmy się podwyższenia wynagrodzeń zasadniczych o konkretną kwotę. Jest to najlepsze rozwiązanie, ponieważ płaca zasadnicza stanowi najbardziej stabilny składnik wynagrodzenia każdego pracownika, w przeciwieństwie do premii czy dodatków, z których pracodawca w każdej chwili i z różnych powodów może się wycofać  – zaznacza związkowiec. Podkreśla, że w sumie z pochodnymi wynagrodzenia pracowników PP wzrosną średnio o około 187 zł brutto. Najbardziej wzrost płac odczują osoby, które u operatora przepracowały co najmniej 20 lat. Pracownikom z takim stażem wypłacany jest bowiem dodatek za wysługę lat w wysokości 20 proc. płacy zasadniczej.

Na realizację podpisanego porozumienia pracodawca rocznie przeznaczy ponad 198 mln zł. Podwyżki otrzyma zdecydowana większość osób zatrudnionych w PP. Wyjątkiem jest kadra dyrektorska, która nie zostanie objęta zapisami porozumienia. Jest to niespełna 300 osób o najwyższych zarobkach, spośród ponad 73-tysięcznej załogi firmy. Pracownicy przebywający obecnie na urlopach zdrowotnych, macierzyńskich i wychowawczych dostaną podwyżki po powrocie do pracy.

Niewykluczone, że nie są to jedyne podwyżki płac w Poczcie Polskiej w tym roku. W pierwszej połowie września w firmie odbędzie się kolejne spotkanie negocjacyjne. – Rozmowy będą dotyczyć możliwości dalszych podwyżek, z naciskiem na niwelowanie różnic płacowych w poszczególnych grupach zawodowych – wyjaśnia Bogumił Nowicki. Zaznacza jednak, że dalszy wzrost płac będzie uzależniony od kondycji firmy i wpływów finansowych za pierwsze siedem miesięcy tego roku.

Zdaniem przewodniczącego Solidarności w PP sytuacja finansowa pracowników ulega systematycznej poprawie. W zeszłym roku strona związkowa wynegocjowała wzrost płac zasadniczych wynoszący 250 zł brutto. – W sumie z tegorocznymi podwyżkami wynagrodzenia zasadnicze wzrosną o 400 zł. To konkretna kwota, którą z pewnością odczuwają ci pracownicy, którzy zarabiają najmniej. Dodatkowo przed dwoma miesiącami udało nam się podpisać korzystny regulamin premiowania. Osoba, która sumiennie wypełnia swoje podstawowe obowiązki, może liczyć na miesięczną premię w wysokości 320 zł brutto – mówi Bogumił Nowicki.

aga