Solidar Śląsko Dąbrow

Podwyżki w wodzisławskim szpitalu

Podwyżki płac od 50 do 100 zł brutto do pensji zasadniczej otrzymają w marcu z wyrównaniem od stycznia najniżej wynagradzani pracownicy Szpitala Chorób Płuc w Wodzisławiu Śląskim. O tę grupę osób spoza tzw. białego personelu upomniała się zakładowa Solidarność.

23 lutego, po trwających ponad 1,5 miesiąca negocjacjach, związkowcy podpisali w tej sprawie porozumienie z dyrekcją szpitala. – Stoczyliśmy bój o tych ludzi, bo wiemy, że przy obecnych kosztach życia trudno jest im związać koniec z końcem. Argumentowaliśmy, że nie może być tak, by wzrost płac dotyczył tylko najlepiej zarabiających pracowników szpitala – mówi Izabela Liziniewicz, przewodnicząca szpitalnej Solidarności.

Izabela Liziniewicz przyznaje, że wynegocjowane podwyżki dla najniżej uposażonych grup zawodowych w szpitalu nie są duże, ale na początku negocjacji pracodawca w ogóle nie chciał o nich słyszeć. – Dyrektor zasłaniał się trudną sytuacją szpitala. My przekonywaliśmy go, że dla tych ludzi ważny jest każdy grosz. W naszym szpitalu nie było podwyżek od 2011 roku – informuje przewodnicząca.

Związkowcom udało się też wybronić wysokość zakładowego funduszu świadczeń socjalnych na bieżący rok. Nie zgodzili się na propozycję pracodawcy, by ze względów oszczędnościowych fundusz został w połowie zawieszony. – Nasza zgoda prowadziłaby wprost do likwidacji tego funduszu w przyszłości – oznajmia Izabela Liziniewicz.

Szpital Chorób Płuc w Wodzisławiu zatrudnia 82 osoby. Średnia płaca w placówce, z wyłączeniem lekarzy, wynosi około 3 tys. zł brutto.

bg

 

Dodaj komentarz