Solidar Śląsko Dąbrow

Podwyżki w Vattenfallu

Średnio o 6,5 procent wzrosną płace pracowników Vattenfall Network Services Poland. To efekt skutecznych negocjacji płacowych przeprowadzonych przez związki zawodowe działające w spółce. – To pierwsze realne podwyżki od dwóch lat – mówi Leszek Dominiczak, przewodniczący zakładowej Solidarności. Podkreśla, że wynegocjowane podwyżki to sukces wszystkich związków zawodowych działających w spółce.

Porozumienie płacowe wynegocjowane z pracodawcą przewiduje podwyżki funduszu wynagrodzeń o 4,3 proc.,  premie za ubiegłoroczny wysoki wynik ekonomiczny spółki w wysokości 1 tys. zł oraz wprowadzenie do podstawy płac dodatków generujących wzrost zarobków o kolejne 2,2 proc.  W sumie płace pracowników, wynoszące dotychczas ok. 4 tys. zł brutto, wzrosną średnio o 6,5 proc.  Podwyżki obowiązują od 1 lutego 2011 roku.

Przez ostatnie dwa lata ze względu na kryzys gospodarczy związkowcy w corocznych negocjacjach płacowych zgadzali się, aby pensje były regulowane tylko o wskaźnik inflacji.  – Okazało się, że w tym czasie firma osiągała bardzo dobre wyniki ekonomiczne i teraz zdecydowaliśmy, że załoga powinna również partycypować w zyskach – wyjaśnia Dominiczak.

W czasie negocjacji związkowcy nie tylko podkreślali fakt, że spółka jest w świetnej kondycji finansowej. Argumentowali, że w wyniku zakończonej w 2006 roku restrukturyzacji firmy pracownicy otrzymali wiele dodatkowych obowiązków i chociażby z tego powodu powinni zarabiać więcej. Powoływali się też na wyniki badań wydajności każdego zatrudnionego w zakładzie. – Te wyniki jasno pokazywały, że nasza wydajność przekroczyła zakładany przez zarząd poziom – dodaje szef zakładowej Solidarności. 

Vattenfall Network Services Poland to spółka zajmująca się utrzymaniem i remontami sieci elektroenergetycznych. Zatrudnia 750 pracowników. Uzwiązkowienie w firmie jest dosyć wysokie. Działają w niej 4 zakładowe organizacje związkowe, skupiające w sumie ok. 550 pracowników. Blisko połowa – 240 osób –  to członkowie Solidarności.

Dodaj komentarz