Podwyżki w spółkach powiązanych z AMP

Od 52 zł brutto do 77 zł brutto wzrosły stawki zasadnicze w spółkach Ananke Business Communications i Synergy Platform, wykonujących prace na potrzeby ArcelorMittal Poland. Pracownicy otrzymają również nagrody w wysokości 1000 zł brutto.

Podwyżki trafiły na konta pracowników wraz z wypłatą za czerwiec z wyrównaniem od stycznia. O ich wysokości decydowały aktualne zarobki pracowników. O 77 zł brutto wzrosły pensje osób zarabiających poniżej 2200 zł brutto. W przypadku, gdy mimo podwyżki ich płace były niższe niż 1680 zł brutto, automatycznie zostały podwyższone do tej kwoty. 52 zł brutto więcej dostali pracownicy zarabiający 2200 zł brutto lub więcej.

Interwencję w sprawie wzrostu płac dla załóg ABC i Synergy Platform podjęła Solidarność z AMP, która zasięgiem swojego działania obejmuje obie spółki. Rozmowy płacowe trwały od początku roku. Związkowcy prowadzili je z zarządem AMP, który ma decydujący wpływ na wysokość płac pracowników tych podmiotów. W negocjacjach koronnym argumentem związkowców były liczne odejścia pracowników obu spółek do innych firm wraz ze zdobytymi w AMP kwalifikacjami. Związkowcy wskazywali, że przyczyną ich decyzji o zmianie pracy były bardzo niskie zarobki.  – Przekonywaliśmy, że w tej sytuacji podwyżki płac są konieczne, bo nasz koncern nie może stać się firmą szkoleniową na potrzeby innych pracodawców. Nie ma się co dziwić, że ci ludzie szukają lepszej pracy, skoro tu zarabiają bardzo niewiele – podkreśla  Lech Majchrzak, wiceprzewodniczący Solidarności w AMP.

Dla pracowników spółek ABC i Synergy Platform związkowcy wynegocjowali też nagrodę w wysokości 1000 zł brutto. Jej pierwsza rata wypłacona została na początku lipca, a drugą pracownicy otrzymają w sierpniu. Pełną kwotę nagrody dostali pracownicy, którzy przepracowali cały 2014 rok. Tym, którzy w tym czasie przebywali m.in. na urlopach bezpłatnych i wychowawczych, pomniejszono nagrodę o połowę. – Ludziom z obu spółek wyrównano też premię za maj, która naliczona została jeszcze według starych zasad płacowych. Dodatkowo od 1 lipca w firmie ABC uruchomiony będzie fundusz socjalny– informuje Lech Majchrzak.

Spółki Ananke Business Communications i Synergy Platform zatrudniają łącznie blisko 800 pracowników.

bea