Solidar Śląsko Dąbrow

Podwyżki w Rosa Europe

Podwyżka płac zasadniczych od 100 do 500 zł brutto dla najmniej zarabiających pracowników oraz wzrost premii frekwencyjnej maksymalnie do 500 zł dla całej załogi – to najważniejsze zapisy porozumienia płacowego pomiędzy związkowcami z Solidarności ze spółki Rosa Europe a zarządem firmy. 
 
Podwyżki dostali pracownicy, których łączne miesięczne zarobki, czyli wynagrodzenie zasadnicze wraz z premią frekwencyjną, dotychczas nie przekraczały 2100 brutto. – Bez premii najniższe wynagrodzenia zasadnicze kształtowały się znacznie poniżej 2000 zł brutto. Przy absencjach chorobowych, oznaczających obniżenie premii lub jej brak, pracownicy dostawali dodatek wyrównawczy, aby osiągnąć wymagany próg płacy minimalnej, czyli 2100 zł brutto. Teraz, po podwyżkach, najniższe wynagrodzenie zasadnicze w spółce jest w końcu równe płacy minimalnej. Premia frekwencyjna już nie będzie służyła dogonieniu tego wskaźnika, lecz będzie tym, czym powinna być premia, czyli dodatkową gratyfikacją – wyjaśnia Tomasz Frączek, przewodniczący Solidarności w Rosa Europe w Siewierzu. 
 
Negocjując wzrost płac zasadniczych związkowcy wywalczyli też ujednolicenie i podwyżkę premii frekwencyjnej. – Do tej pory w naszych zakładach maksymalna wysokość premii była różna: od 300 do 480 zł brutto. Obecnie we wszystkich oddziałach będzie to maksymalnie 500 zł brutto – tłumaczy Frączek. W porozumieniu związkowcy zagwarantowali również, że w najbliższych miesiącach podwyżki dostaną wszyscy pracownicy. Propozycje wysokości tych podwyżek pracodawca zobowiązał się przekazać stronie związkowej do 30 września. Porozumienie strony zawarły 30 lipca. Jego zapisy obowiązują od początku lipca.
 
Spółka Rosa Europe produkuje plastikowe komponenty do sprzętu AGD na potrzeby firmy Elektrolux. Główna siedziba firmy znajduje się we Wrocławiu, a jej oddziały zlokalizowane są w Siewierzu, Radomsku i Oławie. Zatrudniają łącznie 500 pracowników. Solidarność z siedzibą w Siewierzu jest jedyną działającą w firmie organizacją związkową. Do związku należy 165 osób. 
 
bg
źródło foto:flickr.com/CC0
 

Dodaj komentarz