Solidar Śląsko Dąbrow

Podwyżki w Plastic Omnium

O 125 zł brutto wzrosły od 1 lipca wynagrodzenia pracowników spółki Plastic Omnium Auto Exteriors w Kleszczowie. To efekt negocjacji płacowych zakładowej Solidarności z pracodawcą.

Związkowcy domagali się podwyżek w granicach od 100 do 125 złotych brutto. Pracodawca proponował podwyżkę o 45 zł brutto, czyli o sumę blisko blisko trzykrotnie niższą. – Tę ofertę uznaliśmy za wręcz upokarzającą dla załogi. Za taką  podwyżkę pracownik mógłby co najwyżej raz w miesiącu pójść do kina, w dodatku sam. To były bardzo trudne rozmowy, ale ostatecznie udało się nam przeforsować naszą propozycję wzrostu płac – mówi Krzysztof Masłowski, przewodniczący Solidarności w Plastic Omnium Auto Exteriors.

Podczas rokowań związkowcy wykorzystali fakt, że na 10 września zaplanowany został przyjazd francuskiego właściciela spółki do Kleszczowa. – Podczas negocjacji pracodawca cały czas powtarzał, że  to właśnie właściciel narzucił  mu wysokość podwyżek. W tej sytuacji oświadczyliśmy, że nie bierzemy odpowiedzialności za to, jak zostanie przywitany przez pracowników upokorzonych tak niskim wzrostem płac. Dopiero wtedy zarząd spółki zdecydował o przyjęciu naszych warunków i podpisaniu  porozumienia – opowiada przewodniczący.

Średnia płaca w Plastic Omnium Auto Exteriors wynosi 1800 zł brutto. W zakładzie, produkującym m.in. zderzaki samochodowe,  zatrudnionych jest około 400 pracowników. Jego właścicielem  jest francuska spółka Plastic Omnium.

bea

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *