Solidar Śląsko Dąbrow

Podwyżki w PKP PLK

W ciągu najbliższych dwóch tygodni dyrektorzy jednostek organizacyjnych spółki PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wraz z przedstawicielami zakładowych organizacjach związkowych podejmą decyzje dotyczące wysokości podwyżek dla poszczególnych pracowników firmy. Wzrost płac nie może być niższy niż 50 zł i wyższy od kwoty 250 zł.
 
Jak informuje Stanisław Kokot, rzecznik prasowy Krajowej Sekcji Kolejarzy NSZZ Solidarność organizacje związkowe podpisały z pracodawcą porozumienie, zgodnie z którym na podwyższenie funduszu płac przeznaczone zostanie średnio 150 zł na etat. Podwyżki  wchodzą w życie od 1 czerwca, czyli wyższe wynagrodzenia pracownicy PKP PLK otrzymają na początku lipca. – W tej chwili trwa przekazywanie środków do poszczególnych jednostek organizacyjnych spółki. W najbliższych dniach ich dyrektorzy wraz z przedstawicielami organizacji związkowych podejmą decyzje dotyczące wzrostu płac zasadniczych poszczególnych pracowników – wyjaśnia Stanisław Kokot. Zaznacza, że w porozumieniu z pracodawcą strona związkowa zastrzegła minimalny i maksymalny pułap podwyżek. Są to kwoty 50 i 250 zł brutto. – Pracownik nie może otrzymać mniej niż 50 zł. Jeżeli natomiast dyrektor zakładu i przedstawiciel związku dojdą do wniosku, że wynagrodzenie danej osoby jest zaniżone i powinna dostać podwyżkę większą niż 250 zł, wówczas swoją decyzję będą musieli pisemnie uzasadnić – dodaje.
 
W jego ocenie porozumienie jest korzystne dla pracowników. – Rozmowy płacowe z pracodawcą prowadziliśmy praktycznie od początku roku. Nie były one łatwe, musieliśmy wziąć pod uwagę także sytuację spółki – mówi Stanisław Kokot.
 
W 23 zakładach PKP PLK zatrudnionych jest ponad 38 tys. pracowników. Podwyżki otrzyma zdecydowana większość z nich. Zapisy porozumienia płacowego nie dotyczą jedynie kierowników i dyrektorów poszczególnych jednostek organizacyjnych oraz osób, których staż pracy w spółce jest krótszy niż 3 miesiące. – Pracownicy o krótkim stażu po przepracowaniu okresu próbnego otrzymają wynagrodzenia na poziomie średniej pensji w zespole, w którym są zatrudnieni, np. na nastawni – wyjaśnia Stanisław Kokot.
 
Spółka PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.  zajmuje się m.in. utrzymaniem infrastruktury kolejowej. W województwie śląskim działają trzy zakłady PKP PLK: w Sosnowcu, Tarnowskich Górach oraz w Częstochowie.
 
aga
źródło foto: plk-sa.pl/materiały prasowe
 
 

Dodaj komentarz