Solidar Śląsko Dąbrow

Podwyżki w PEC

Wzrost stawek płac zasadniczych o 3,19 proc. oraz dodatkowo 70 zł miesięcznie dla każdego pracownika. Taki wzrost wynagrodzeń wynegocjował związki zawowdowe w Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej w Jastrzębiu Zdroju.

Warunki wzrostu płac zostały uzgodnione przez związki zawodowe i zarząd firmy w środę 11 kwietnia. W najbliższych dniach nastąpi formalne podpisanie porozumienia płacowego. Będzie ono obowiązywać będzie od początku obecnego miesiąca. Oznacza to, że wyższe pensje pracownicy zakładu otrzymają w maju wraz z wynagrodzeniem za kwiecień.

– Postulat wzrostu płac argumentowaliśmy przede wszystkim tym, że zarobki w naszej firmie w dalszym ciągu znacznie odstają od średniej w branży. Po drugie kondycja finansowa PEC-u w ostatnich latach znacząco się poprawiła i nasz zakład stać na podwyżki płac. Zależało nam, aby wzrost wynagrodzeń odczuli przede wszystkim najniżej uposażeni pracownicy, bo to w nich najbardziej uderzył wzrost kosztów utrzymania i cen podstawowych produktów. Dlatego też  podwyżka wynagrodzeń składa się z dwóch elementów: procentowego wzrostu stawek zasadniczych oraz równej kwoty dla wszystkich pracowników. Oprócz tego prowadzimy z zarządem negocjacje na temat indywidualnych przeszeregowań płacowych – mówi Stanisław Matys, przewodniczący Solidarności w jastrzębskim PEC-u.

W ubiegłym jastrzębski PEC przeszedł proces prywatyzacji. Obecnie właścicielem 85 proc. udziałów zakładu jest Spółka Energetyczna „Jastrzębie”. Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Jastrzębiu Zdroju dostarcza ciepło do kilkunastu gmin, m.in. do Jastrzębia Zdroju, Knurowa, Rybnika, Raciborza, Żor i Wodzisławia Śląskiego. Firma zatrudnia niespełna 600 osób.

 

Dodaj komentarz