Solidar Śląsko Dąbrow

Podwyżki w katowickim samorządzie

Dzięki staraniom Solidarności wynagrodzenia pracowników zatrudnionych w jednostkach podległych prezydentowi Katowic wzrosną średnio o 120 zł brutto na etat. – Każdy pracownik otrzyma podwyżkę w wysokości 100 zł brutto, pozostała pula środków zostanie w dyspozycji dyrektorów placówek, którzy zdecydują o sposobie ich rozdysponowania – poinformowała Anna Madej, wiceprzewodnicząca Międzyzakładowej Komisji Koordynacyjnej NSZZ Solidarność Pracowników Samorządowych w Katowicach. Podwyżki wejdą w życie 1 kwietnia.

15 lutego podczas negocjacji ze związkowcami prezydent Katowic Marcin Krupa zobowiązał się do przeanalizowania budżetu miasta w celu wygospodarowania środków na wzrost wynagrodzeń najmniej zarabiających pracowników, którzy – jak podkreślali związkowcy – jeszcze w tym roku powinni otrzymać kolejne podwyżki. Rozmowy na ten temat zaplanowane zostały na kwiecień. – W wielu jednostkach płace są bardzo niskie. Na przykład w Miejskiej Bibliotece Publicznej średnie wynagrodzenie ze wszystkimi możliwymi dodatkami wynosi 2,6 tys. zł brutto. Cieszymy się, że pojawiła się szansa na dalsze podwyżki, ponieważ sytuacja materialna pracowników niektórych instytucji jest dramatyczna. Różnica średniej pensji w różnych jednostkach samorządowych wynosi obecnie ok. 1300 złotych brutto – powiedziała wiceprzewodnicząca MKK.

Prezydent Krupa zadeklarował też, że po analizie wykonania budżetu miasta w pierwszym półroczu 2016 roku, rozważy możliwość rozpoczęcia w sierpniu kolejnych rozmów płacowych w sprawie zwiększenia wynagrodzeń pracowników katowickich jednostek samorządowych.

O podwyżki płac w katowickim samorządzie Solidarność zabiega od wielu miesięcy. Postulaty płacowe zostały przedstawione władzom miasta w pierwszej połowie ubiegłego roku. Negocjacje w tej sprawie odbyły się we wrześniu, ale nie przyniosły żadnych rezultatów. Kolejne rozmowy zaplanowano na 15 lutego 2016 roku. – Tydzień wcześniej prezydent Krupa wysłał pismo do dyrektorów jednostek podległych samorządowi, w którym poinformował o podwyżce wynagrodzeń w wysokości 120 zł brutto na etat. Gdyby nie nasze starania, do tego wzrostu płac w ogóle by nie doszło – dodała Anna Madej.

MKK Pracowników Samorządowych zrzesza pracowników m.in. Miejskiej Biblioteki Publicznej, Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, Muzeum Historii Katowic oraz Straży Miejskiej.

aga
źródło foto:pixabay.com

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.