Solidar Śląsko Dąbrow

Podwyżki w dąbrowskim szpitalu

O 100 zł brutto wzrosły płace zasadnicze pracowników Szpitala Specjalistycznego w Dąbrowie Górniczej. Podwyżkami objęci zostali ratownicy medyczni, pielęgniarki i pracownicy diagnostyki medycznej. To efekt porozumienia płacowego podpisanego pomiędzy dyrekcją placówki, a Wspólną Reprezentacją Związków Zawodowych z dąbrowskiego szpitala. – To były bardzo trudne rozmowy, ale ani przez moment nie zamierzaliśmy się poddać. Podwyżek w szpitalu nie było już od kilku lat. W tym czasie wzrosły koszty życia, zmieniła się wartość nabywcza pieniądza. Przekonywaliśmy dyrektora, że sytuacja płacowa pracowników wymaga natychmiastowej poprawy. Na razie pracodawca zgodził się na podwyżki tylko dla części personelu medycznego. Rozmowy na temat wzrostu wynagrodzeń dla lekarzy i innych grup zawodowych rozpoczynamy w lipcu – informuje Elżbieta Żuchowicz, przewodnicząca szpitalnej Solidarności. 

Jak zaznacza Żuchowicz, choć kwota podwyżki nie jest wysoka, to pracownicy są zadowoleni, że wreszcie coś drgnęło w ich płacach. – Ważne też, że ten wzrost wynagrodzeń dotyczy aż 80 proc. członków Solidarności – dodaje przewodnicząca.

Podkreśla, że szanse wynegocjowanie podwyżek byłyby minimalne, gdyby szpitalne związki zawodowe nie połączyły sił. Z inicjatywą utworzenia Wspólnej Reprezentacji Związków Zawodowych wystąpiła na początku roku zakładowa Solidarność. – Wcześniej dyrektor torpedował postulaty płacowe poszczególnych związków. Brak podwyżek tłumaczył trudną sytuacją szpitala. Przekonaliśmy kolegów z innych organizacji, że teraz, gdy restrukturyzacja placówki jest już prawie zakończona, czas po raz kolejny upomnieć się o płace pracowników, ale trzeba działać wspólnie, bo razem jesteśmy silniejsi. I to przyniosło efekt – dodaje Elżbieta Żuchowicz.

Szpital Specjalistyczny w Dąbrowie Górniczej zatrudnia ponad 700 pracowników.

bea
źródło foto:flickr.com/arekolek

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.