Solidar Śląsko Dąbrow

Podwyżki w bytomskiej oświacie

Od 1 września 10-proc. podwyżki wynagrodzeń otrzymają pracownicy obsługi i administracji z bytomskich szkół – poinformował Lesław Ordon, szef Regionalnego Sekretariatu Nauki i Oświaty NSZZ Solidarność. Porozumienie w tej sprawie podpisali związkowcy z bytomskiej Solidarności i Związku Nauczycielstwa Polskiego z komisarz miasta Haliną Biedą, która w zaplanowanych na wrzesień wyborach samorządowych w Bytomiu zamierza ubiegać się o urząd prezydenta miasta. Bieda do czasu odwołania przez mieszkańców w czerwcowym referendum prezydenta Piotra Koja pełniła funkcję jego zastępcy.

– Te podwyżki to wspólny sukces Solidarności i ZNP, ale mamy też świadomość, że są  elementem kampanii wyborczej pani komisarz. Nas to jednak nie interesuje. Najważniejsze jest, że ci ludzie dostaną wyższe pensje. To pierwsza od pięciu lat podwyżka płacy dla tej grupy pracowników oświaty. Jeśli te podwyżki są rezultatem kampanii wyborczej, to chciałbym, żeby wybory odbywały się co rok – mówi Lesław Ordon. 

Przewodniczący przypomina, że związkowcy z Solidarności i ZNP od długiego czasu domagali się wzrostu wynagrodzeń pracowników administracji i obsługi oświaty. Wskazywali, że zarobki w tej grupie zawodowej są tak niskie, że często samorząd musi dopłacać ustawowe zasiłki. – Wciąż słyszeliśmy, że miasto nie ma pieniędzy. Teraz wstrzeliliśmy się w najlepszy czas. Nagle okazało się, że wprawdzie miasto jest biedne, ale stać je na podwyżki – dodaje Ordon.

Pracownicy obsługi i administracji też zdają sobie sprawę, że przyznane im podwyżki to tzw. „kiełbasa wyborcza”, ale są wdzięczni związkowcom za to, że potrafili wykorzystać okres kampanii wyborczej w mieście. – Zrobili to zręcznie i przede wszystkim skutecznie, bo wywalczyli dla nas wzrost wynagrodzeń. Ta podwyżka na pewno nie podniesie znacząco standardu mojego życia, ale przynajmniej pozwoli przetrwać od pierwszego do pierwszego – mówi Barbara Wirwich, starszy referent z Technikum Elektronicznego w Bytomiu.    

Związkowcy podkreślają, że podpisane w tym roku porozumienie o podwyżkach daje również możliwość negocjowania w przyszłym roku kolejnego wzrostu wynagrodzeń dla ponad 2 tys. pracowników obsługi i administracji szkół, zatrudnionych w bytomskich placówkach oświatowych.

Dodaj komentarz