Podwyżki w Adient Seating Poland w Bieruniu

Podwyższenie stawek godzinowych zdecydowanej większości pracowników firmy Adient Seating Poland w Bieruniu o 1,6 zł brutto – to najważniejszy zapis porozumienia płacowego podpisanego w tej spółce pod koniec stycznia. Wzrost wynagrodzeń wynegocjowali z pracodawcą przedstawiciele zakładowej „Solidarności”.

Jak informuje Tomasz Sztelak, przewodniczący „S” w bieruńskim oddziale Adient Seating Poland, porozumienie będzie obowiązywało od 1 stycznia, co oznacza, że wyższe wynagrodzenia wpłyną na konta pracowników do 10 lutego. Zapisami dokumentu objęci zostali pracownicy bezpośrednio produkcyjni oraz pośrednio zatrudnieni przy produkcji, czyli odpowiedzialni za jakość, utrzymanie ruchu i logistykę. W praktyce to większość załogi. W miesiącu, w którym wypadnie 168 godzin roboczych, wynagrodzenia zasadnicze tej grupy pracowników będą wyższe o ok. 270 zł brutto.

Strona związkowa prowadziła rozmowy płacowe z pracodawcą przez kilka miesięcy, a kompromis został osiągnięty dopiero po wszczęciu sporu zbiorowego. – Właściwie negocjacje dotyczące wzrostu wynagrodzeń powinniśmy rozpocząć już w maju zeszłego roku, ale ze względu na pandemię musieliśmy je przełożyć na jesień. Można powiedzieć, że pracownicy są stratni, bo te podwyżki powinny wejść w życie już w zeszłym roku. Dlatego byliśmy mocno zdeterminowani, żeby podpisać jak najlepsze porozumienie i nie chcieliśmy się zgodzić na propozycję pracodawcy dotyczącą podniesienie stawek godzinowych zaledwie o 1,07 zł – dodaje przewodniczący związku w Adient Seating Poland w Bieruniu.

Adient Seating Poland w Bieruniu zatrudnia ponad 300 pracowników. Firma produkuje fotele samochodowe dla tyskiej fabryki Fiata i gliwickiego Opla.

ak
źródło foto:pixabay.com/CC0