Podwyżki płac w Straży Ochrony Kolei

O 100 zł brutto więcej otrzymają 10 lipca razem z wypłatą za czerwiec pracownicy Komend Regionalnych Straży Ochrony Kolei w całej Polsce. Podwyżka będzie wliczona do ich stawek zasadniczych. Wzrost wynagrodzeń wynegocjowały z pracodawcą działające w komendach związki zawodowe.

Jak informują związkowcy Solidarności z Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei w Katowicach, kwota podwyżki to efekt kompromisu, na który  zdecydowały się obie strony negocjacji. – Zawnioskowaliśmy o 200 zł brutto do pensji , ale dla pracodawcy to była zbyt wygórowana kwota. W rezultacie mieliśmy do wyboru, albo ludzie będą zarabiać o 100 zł więcej, albo podwyżki nie będzie wcale. W tej sytuacji uznaliśmy, że do wzrostu płac czasem rozsądniej jest dochodzić małymi krokami – mówi Leszek Samulski, przewodniczący zakładowej Solidarności. Dodaje, że pracownicy przyjęli to ze zrozumieniem. – Ludzie na pewno oczekiwali na więcej. Ale też mają świadomość, że większy wzrost zarobków mógłby w przyszłości zdecydować o zwolnieniach w naszej firmie – wskazuje przewodniczący.

Komendy Regionalne SOK w całym kraju zatrudniają blisko 3,5 tys. pracowników. W województwie śląskim jest ich ponad 400. SOK znajduje się w strukturach spółki PKP Polskie Linie Kolejowe SA.

bea
źródło foto:www.kgsok.pl/mulitmedia